نوشته شده توسط : مریم هاشمی

روانشناسی خیانت (psychology of betrayal)
روانشناسی خیانت یکی از شاخه ها و زمینه هایی از علم روانشناسی است که عموم مردم با آن سر و کار دارند . روانشناسی خیانت به خیانت در ابعاد گسترده میپردازد و محققانی که در این زمینه فعالیت میکنند به موارد و مسائل مربوط به این مطلب به طور گسترده میپردازند . روانشناسی خیانت گاهی ریشه را در ضعف زوجین در ارتباط سازی مطرح میکند .گاهی فرهنگ و ضعف در این زمینه بعوان مشکل اصلی در روانشناسی خیانت مورد بررسی قرار می گیرد . روانشناسی خیانت موضوعات و موارد مرتبط با مسائل مالی و عواقب مشکلات مالی در به وجود آمدن خیانت نیز میپردازد . از دیگر مواردی که روانشناسی خیانت به آن میپردازد مهم بودن کیفیت رابطه جنسی در زندگی زناشویی است و این شاخه از روانشناسی کمک شایانی در بهبود این موضوع به افراد میکند که در ادامه به صورت کامل تر به این موارد میپردازیم .

روانشناسی خیانت زنان (psychology of betrayal of women)
روانشناسی خیانت زنان به مشکلات خیانت و موضوعات پیرامون آن در خصوص زنان میپردازد . روانشناسی خیانت زنان بیشتر مباحثی را مطرح میکند که روی صحبتشان با مردا است . برای مثال میتوان به موضوع کمبود محبت و تاثیر آن در خیانت زنان اشاره کرد . روانشناسی خیانت زنان تاکید میکند که زنان در برابر عدم وجود رابطه حسی قوی در زندگی زناشویی ممکن است روی به خیانت بیاورند . بنابراین نکاتی را به مردان گوش زد میکند تا توجهشان به این مسئله ازبین نرود . همچنین روانشناسی خیانت زنان میتواند برنامه های مدونی را برای مردان ارائه کند . مردان درصورت رعایت نکاتی که در این برنامه ها آورده شده است میتوانند به راحتی رابطه زناشویی خود را مدیریت کنند و همسرشان را از انواع آسیب های خیانت محافظت کنند .

 

روانشناسی خیانت مردان (psychology of betrayal of men)
روانشناسی خیانت مردان نیز به اتفاقات زمینه ساز خیانت برای مردان اشاره میکند و آنها را توصیف میکند . بررسی شرایط روحی و روانی مردان بسیار متفاوت تر از زنان است . ممکن است انجام عملی یا برعکس انجام ندادن آن برای زنان اصلا مهم نباشد اما برعکس زندگی روانی مردان را تحت تاثیر قرار دهد . روانشناسی خیانت مردان برنامه ها و نکاتی را بیان میکند که اگر زنان آنها را یاد بگیرند و به کار ببندند میتوانند از اتفاق تلخ و مضری مثل خیانت جلوگیری کنند . در صورت بروز این اتفاق نیز این شاخه از روانشناسی راههایی برای اطمینان از وقوع آن و همچنین پیشنهاداتی برای اینکه چگونه با این موضوع مقابله کنیم به ما ارائه میکند . روانشناسی خیانت مردان همچنین از بروز بسیاری از سوءتفاهم ها جلوگیری می کند و باعث می شود که خیلی از زوجین با ی کم دیگر به چالش و کشمکش کشیده نشوند .

اهمیت روانشناسی خیانت
اهمیت روانشناسی خیانت به این دلیل که به موضوعاتی میپردازد که عموم مردم با آن در زندگی اجتماعی و شخصی سروکار دارند میتواند بسیار زیاد باشد . اگر بخواهیم بیشتر به اهمیت روانشناسی خیانت پی ببریم بهتر است به برخی از کاربرد های آن توجه کنیم .

 

کمک به افراد برای این که بتوانند در مورد خیانت طرف مقابل بهتر قضاوت کنند .
کمک به اشخاص برای این که خود را در برابر هیجانات منفی حاصل از خیانت طرف مقابل کنترل کنند .
آموزش به منظور پیشگیری از وقوع خیانت بین زن و شوهر .
کمک به مراجعان برای گرفتن بهترین تصمیم در زمان پس از اثبات خیانت انجام شده توسط زن یا شوهرش . گاهی اوقات افراد به این دلیل که بسیار آشفته هستند و نمیتوانند خودشان را کنترل کنند تصمیمات عجولانه ای میگیرند که بعد از آن پشیمان می شوند . مثلا اقدام به جدایی میکنند .
نظریات روانشناسی خیانت (psychological theories of betrayal)
نظریات روانشناسی خیانت بر پایه تحقیق در ابعاد مختلف أین شاخه از روانشناسی طرح ریزی شده است . نظریات روانشناسی خیانت به بررسی راههای علمی و کاربردی برای جلوگیری از بروز خیانت بین زوجین میپردازد و نکات آموزشی بسیاری برای گرم نگه داشتن زندگی و داشتن عشق بیشتر در در رابطه زناشویی را آموزش می دهد . را های تشخیص خیانت موضوع دیگری است که در این حیطه بررسی میشود . مردان و زنان هرکدام نسبت به ویژگی‌های جنسیتی خود در زمان خیانت نشانه هایی را از خود بروز می دهند  که میتوان با درک آنها به صورت هوشیاار تر با این مسئله برخورد کرد . بنابراین آشنایی هرچند اندک با این نظریات نمیتواند تاثیر مثبت زیادی در روند زندگی زناشویی ما داشته باشد .


تعریف از خیانت (definition of betrayal)
خیانت زن به شوهر در نگاه اول شاید فقط خیانت جنسی برداشت شود . یعنی زن در خفا با مرد دیگری معاشقع دارد یا رابطه جنسی کامل را با او برقرار میکند . اما این تفکر اشتباه است . خیانت زن شوهردار میتواند به گونه های دیگر هم صورت بگیرد . وقتی با برخی از زنانی که خیانت آنها اثبات شده است سخن می‌گوییم ، به ما میگویند من به شوهر خود خیانت نکرده ام . فقط با یک مرد دیگر که به من محرم یا وابسته نبوده از لحاظ احساسی در گج بری شده ام . آن مرد حتی به من دست هم نزده بنابراین من خیانت نکرده ام . وقتی که این سخنان در جلسه مشاوره خانواده ابراز میشود روانشناس باز هم تشخیص خود را بر خیانت به همسر قرار میدهد . چرا که او به اعتماد احساسات و عواطف همسر خود خیانت کرده است .

چند نوع خیانت
در تعریف خیانت از دید مشاوره خیانت میتوانیم به این نکته اشاره کنیم که : خیانت یعنی رابطه پنهانی و فراتر از حد معمول یک فرد متاهل با کسی که همسر قانونی او نیست . برای مثال زن خیانتکار با مردی به جز شوهر خودش رابطه جنسی برقرار میکند . یا آنکه خیانت به شوهر به این صورت انجام میشود که زن مال و پول شوهر خود را بدون اطلاع آن و در خفا برای رابطه فرازناشویی خود و برای یک مرد دیگر خرج میکند که بعنوان خیانت مالی شناخته میشود . از نشانه های خیانت زنان میتوان به این نکته اشاره کرد که زنان خیانت کار دیگر ابراز احساساتی به شوهر خود نمیکنند و کم کم دچار طلاق عاطفی میشوند . این نوع رفتار نیز خیانت به عواطف شوهر محسوب میشود و اصطلاحا به آن خیانت عاطفی گفته میشود .

نحوه کار مشاور
زمانی که افراد برای حل مشکل خود مشاوره خانواده و روانشناسی را انتخاب می‌کنند در مورد حل مسائله خود در روند مثبت قرار میگیرند . چه مشاوره در مورد خیانت زن باشد و چه مشاوره در مورد خیانت شوهر تفاوتی نمیکند ، بنا به داستان منحصر به فردی که هر زوج برای خودش ممکن است داشته باشد روانشناس برنامه ةنها را مشخص میکند . برای مثال گاهی خیانت زنان متاهل به أین دلیل است که از نظر جغرافیایی از شوهر خود دور هستند . دور بودن زن و شوهر از هم بدون شک میتواند در رابطه آنها تاثیر منفی داشته باشد . شاید هم دلیل بروز خیانت بی کیفیتی در رابطه جنسی باشد  . یک روانشناس قطعا برای هر یک از این دو دلیل درمان های متفاوتی درنظر میگیرد و هر برنامه بسته به نیاز زوجین میتواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد .


خیانت مرد به زن
خیانت مرد به زن در رابطه های زناشویی معمولا دو برابر بیشتر از خیانت زنان به مردان است . خیانت مردان متاهل نیز مانند زنان میتواند مربوط به ویژگی‌های جنسیتی آنها باشد . مثلا در کل مردان از زنان تنوع طلب تر هستند . مردانی که به پختگی کامل و کافی رسیده باشند میتوانند این امیال طبیعی خود را کنترل کنند و به همسر خویش وفادار بمانند . نشانه  خیانت مردان را میتوان از طریق آموزش و کسب اطلاعات در مورد این موضوع به خوبی شناخت . شرکت در کلاسها و سمینار های آموزشی نیز به شرط کیفیت آموزش دهنده توصیه میشود . البته راحت ترین و ارزان ترین راه برای کسب اطلاعات در این زمینه مراجعه به کتاب هایی است که در مورد این موضوع سخن میگویند . خوشبختانه امروزه کتابهای زیادی در این زمینه در بازار موجود است .

نتیجه خیانت به همسر
عاقبت خیانت به همسر در نهایت به جز ویرانی چیزی نخواهد بود . رنج خیانتی که زن تحمل میکند میتواند زندگی او را نابود کند . اکثر زنانی که به آنها از طرف شوهرشان خیانتی انجام گرفته در نهایت به زنانی افسرده و سرخورده تبدیل میشوند که هیچ چیزی در دنیا شادشان نمیکند . زندگی زوجین به قدری سرد میشود که گاهی طلاق تنها چاره خیانت میشود نه چیز دیگری . حکم خیانت مرد به زن در قانون ، شرع و عرف هرچه که باشد به احتمال قریب به یقین دیگر به ساختن مجدد آن زندگی امیدی نیست . در مشاوره خیانت زناشویی همیشه توصیه میشود که در ابتدا و تا نگرفتن تصمیم قطعی موضوع را با فرزندان در میان نگذارید . از نظر روانشناسی خیانت ، بچهایی که والدینشان درگیر مقوله خیانت هستند در معرض صدمات جبران ناپذیری قرار میگیرند .

رابطه عشقی انتقامجویانه
برخی از زنان از مردان و برخی از مردان از زنان به دلایل مختلف بیزار هستند و تنفر دارند . مثلا فرض کنید زنی را که عاشقانه و خالصانه مردی را دوست می داشته  و تمام زندگی و وقت و انرژی خود را صرف او کرده است . اما با گذشت زمان ناگهان متوجه میشود که فرد مقابل به هیچ وجه او را جدی نمی گرفته و به راحتی به او خیانت می کرده است .

در این حالت حس انزجار و تنفر شدیدی نسبت به جنس مخالف در زن شکل میگیرد . یا تصور کنید که مردی که اکثر ساعات روز را برای راحت زندگی کردن خانواده اش کار میکند ناگهان متوجه خیانت همسرش میشود . اینگونه افراد با نیت انتقام افراد آسیب پذیر و ساده و زود باور را انتخاب میکنند . آنها به شکل های مختلف فرد را مجذوب و وابسته خود میکنند و در ادامه انتقام اتفاقات گذشته خود را از أین افراد بی گناه میگیرند و آنها را قربانی میکنند .

رابطه جنسی رفاقتی (comrade's sex)
امروزه در جامعه ما نوعی خیانت رواج پیدا کرده است که در آن اکثرا هر دو نفر متاهل و دارای همسر هستند . دو نفر رابطه جنسی را اصول و پایه دوستی و رفاقت خود قرار میدهند . در أین ارتباط حسی مانند عشق بین دو طرف وجود ندارد . نمیتوان گفت ادعای دوطرف نسبت به تعهد در رابطه نیز حقیقت دارد . زیرا هر دو نفر با شروع این رابطه اصول تعهد را خود به خود زیرپا گذاشته اند . اکثرا افرادی آلوده این رابطه میشوند که از لحاظ جنسی در رابطه خود با همسرشان مشکل دارند . البته بعضی از افراد نیز به دلیل احساس نیاز به شیطنت های جنسی و زیاده خواهی به سمت این روابط کشیده میشوند . چون در این رابطه فعالیت های جنسی و خواسته های جنسی آنها قضاوت نمی شود به راحتی افکار جنسی خود را بروز میدهند .


رابطه جنسی دیوانه وار (maniac sex)
بعضی از افراد به شکل بیمار گونه ای علاقه به رابطه جنسی دارند . نمیتوان گفت که أین نوع روابط بیشتر در زنان شیوع دارد یا بیشتر در مردان بروز میکند . این نوع رابطه جنسی در جوامع جهان اول بیشتر به چشم میخورد . جایی که رابطه جنسی جزو نیاز های روزانه به حساب می‌آید و مانند رفع تشنگی و گرسنگی با آن برخورد می شود . معمولا به این ترتیب رخ میدهد که دو طرف در یک نقطه به صورت اتفاقی با یکدیگر برخورد میکنند و به هم احساسات جنسی پیدا میکنند . مثلا در یک مهمانی شبانه بعد از استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر نا گهان بدون این که حتی اسم یکدیگر را بدانند با هم رابطه جنسی برقرار میکنند . در این نوع اعتیاد به رابطه جنسی فرد هر چقدر با افراد مختلف بیشتری رابطه جنسی داشته باشد احساسی مانند غرور و پیروزی به او دست میدهد .

تاثیر خیانت والدین در فرزندان
شاید در نگاه اول خیانت کردن پدر و مادر به یکدیگر آسیبی باشد که ربط و تاثیر خاصی روی پدر و مادر نداشته باشد ولی وقتی با دقت بیشتری به این موضوع نگاه کنیم متوجه میشویم اینگونه نیست . وقتی فرزندان در این فضا رشد میکنند قطعا تعهد به خانواده هیچگاه برایشان  معنی خاصی نمیدهد و به اصطلاح قبح این قضیه برای آنها ریخته میشود . از طرفی آنها به احتمال زیاد از جنس مخالف خود بیزار میشوند . مثلا پسر ها یا کلا با جنس مخالف خود ارتباط نمیگیرند یا آنها را قربانی کینه و عقده های خود میکنند . این مساله در دخترها با عدم تمایل به ازدواج یا بی اعتمادی نسبت به همسر همراه میشود .

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده تلفنی و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خیانت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Trust and Betrayal :: بازدید از این مطلب : 89
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 28 بهمن 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

انشالله که به همین زودی ازدواج نیز قسمت شما می شود. سوال این است که چگونه می توان یک شوهر خوب را از راه صحیح و درست پیدا کرد؟

برخی از افراد به سراغ سایت های همسریابی یا برنامه های دوستیابی می روند. اما کارشناسان مشاوره خانواده آویژه شخصا فکر می کنند اینها بهترین راه ها برای پیدا کردن یک شوهر خوب نیستند.

اگرچه موارد موفقی نیز از این راه ها وجود دارد، اما شانس آن بسیار اندک است. در واقع شما بیشتر در معرض خطراتی برای مورد سوء استفاده شدن هستید تا اینکه به هدف خود یعنی ازدواج درست برسید.

اما اگر می خواهید یک سایت همسریابی واقعی را امتحان کنید، توصیه می کنیم که حتما از نیت طرف مقابل برای ازدواج مطمئن شوید. از طریق پرسشگری های صریح و قاطع به جواب های خود برسید!!.

چرا علاقه جوانان به ازدواج رو به افول است؟
دنیای مدرن ما را وادار می کند تا ازدواج خود را به آینده موکول کنیم تا چیزهای مهم تر مانند تحصیلات، شغل و سایر علایق شخصی خود را در اولویت قرار دهیم.

اما چرا نباید در حالی که با یک همسر خوب ازدواج کرده ایم، نتوانیم همه این موارد را دنبال کنیم؟ ????

خداوند فرموده اند که با افراد صالح ازدواج کنید. اگر فقیر باشند، خداوند آنان را از فضل خود بی‌نیاز می‌سازد و خداوند گشایشگر و داناست.

اگر قصد شما از ازدواج حفظ خود از رابطه های نامشروع و دوستی های موقتی است، در می یابید که ازدواج در واقع برکات بیشتری را به زندگی انسان وارد می کند. ????

در نهایت، تک تک موفقیتی که در زندگی به دست می آوریم، خواه در شغل، تحصیل و یا به طور کلی خوشبختی، به اراده خداوندست.

تعویق ازدواج بدون دلیل موجه می تواند به عنوان عدم اعتماد به برنامه های خود از تأمین زندگی آینده باشد.

البته تا زمانی که ما طبق اصول صحیح سعی کنیم شوهر خوبی انتخاب کنیم و به روش صحیح ازدواج کنیم، انشاءالله خداوند نیز افراد بیشتر و بهتری را در زندگی شما قرار می دهد و خواهید دید که همه چیز به سادگی سر جای خود قرار می گیرد.

بنابراین، از صحبت کردن در مورد ازدواج نترسید و اجازه دهید کسی وارد زندگی شما شود.
چگونه برای ازدواج خوب آماده شویم؟
البته ما نیز باید منطقی باشیم و بدون بودجه مناسب و برنامه ریزی برای ساختن یک زندگی با ثبات به ازدواج فکر نکنیم.

اگر امکانات دارید و در سنی هستید که ازدواج برای شما مفید است، آن را فقط برای اولویت دادن به شغل یا تحصیل خودی به خود به عقب نیندازید.

اکثر زنان نمی دانند که این طرز فکر ممکن است آنها را به نقطه ای برساند که روزی بیدار شوند و به سنی برسند که ممکن است ازدواج کردن و کیس های مورد علاقه سخت تر باشد.

پس قلبتان را به روی ازدواج باز کنید و توکل کنید که انشاءالله شوهر خوبی نصیبتان شود.

 

چگونه از راه اسلامی درست شوهر پیدا کنیم؟
راه های متعددی وجود دارد که چگونه می توان یک شوهر را به شیوه ای درست پیدا کرد که با آنچه اسلام به ما می آموزد همسو باشد.

بنابراین امروز می‌خواهم برخی از این راه‌های آسان را با شما به اشتراک بگذاریم که بتوانید با افراد بیشتری ملاقات کنید تا بتوانید یک شوهر خوب پیدا کنید.

قصد شما از ازدواج چیست؟
قبل از شروع، مهم است که توجه داشته باشید که باید مطمئن شوید که واقعاً برای جذب شریک زندگی مناسب آماده هستید و قصد شما از ازدواج ایجاد یک رابطه مستحکم و خانواده ای قوی است.

شما نباید برای فرار از مشکلات فعلی یا تنهایی خود به دنبال شوهر پیدا کردن باشید.

اگر نیت شما چنین هستید، با ذهنیت بسیار محدودی ازدواج خواهید کرد و ممکن است شوهری را پیدا کنید که برای آینده شما بهترین مرد ممکن نخواهد بود و بعداً از انتخاب او پشیمان خواهید شد.

لطفا مراقب باشید. مهم نیست که شما به عنوان یک زن مجرد با چه مشکلاتی روبرو هستید، راه حل های زیادی غیر از ازدواج برای فرار از تنهایی وجود دارد. بهت قول میدیم.

حتی اگر یک شوهر دلسوز پیدا کنید، او عیب‌هایی دارد و اگر برای فرار از مشکلات با او ازدواج کنید، شما را ناامید خواهد کرد.

در هر موقعیتی که هستید، قبل از اینکه به دنبال یک شوهر ضعیف از روی ناچاری باشید به خداوند متعال توکل کنید. من قول می دهم که او راه حل درستی برای همه مشکلات شما خواهد داشت انشالله.

اگر واقعاً ازدواج قدم بعدی شماست، خداوند راه درست را برای شما هموار خواهد کرد.

با این اوصاف، بیایید در راه درستی قدم بگذاریم. بسم الله. ????

1. از خداوند خالصانه درخواست کنید
دعاها تاثیر شگفت انگیز دارند. هرگز دعا را دست کم نگیرید. زیرا اگر خدا صلاح بداند که ازدواج با فردی برای من خوب است، انشاءالله به آن خواهم رسید. و اگر خوب نباشد، آن را با چیز بهتری جایگزین می کند.

پس با هر دعایی که بکنید چیزی به دست می آورید و هرگز چیزی را از خدا از دست نمی دهید.

از ابوهریره روایت شده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:

باید صبور باشیم و به زمان خداوند اعتماد کنیم. در نهایت، او بهتر می داند. با ذهن محدود خود، ممکن است نتوانیم حکمت او را در پس هر اتفاقی ببینیم.

فقط هر روز بهترین تلاش خود را برای جلب رضایت خداوند انجام دهید. انشاءالله یک روز به شما یک شوهر خوب و شگفت انگیز پیدا می کنید. ????

 

علاوه بر دعا چکنم؟؟
فهرستی از تمام ویژگی هایی که از یک شوهر خوب می خواهید تهیه کنید. از این کار لذت ببرید! ????
در مورد چیزهایی که دوست ندارید زیاد سخت گیری نکنید، انشاءالله که با ذهن باز فکر کنید.

مثلاً این کگونه فکر نکنید که قسم می‌خوردم که هرگز به ازدواج با یک مرد قد کوتاه فکر نمی‌کنم. از کجا میدانی؟ شاید عاشق یکی شدم که قدش بلند نیست!! زیاد درگیر چیزهایی جزئی نشوید که دوست ندارید.

در عوض، ویژگی‌هایی را که واقعاً دوست دارید در شوهرتان داشته باشید، بررسی کنید.

به این ترتیب، تشخیص آنچه واقعاً از یک شوهر خوب می خواهید، برای شما آسانتر خواهد بود.

2. به باشگاه یا گروهی که دوست دارید بپیوندید
باشگاه های زیادی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند با افراد بیشتری آشنا شوید. چیزی را انتخاب کن که صادقانه دوستش داری زیرا در این صورت از علایق خودت لذت می بری و شوهر بالقوه ات تو را بهتر خواهد دید.

این گزینه می تواند یک باشگاه کتاب، یک باشگاه ورزشی یا بهتر از آن یک باشگاه گرد هم آیی باشد. جایی که با شوهرتان آشنا شوید????.

فقط خودتان باشید، دوست شوید و لذت ببرید. اما همچنین، همیشه خط قرمز های خود را به خاطر بسپارید. یک مرد خوب عاشق یک زن نجیب می شود.

خونسرد بمانید، اما در عین حال برای پسرهایی که دوست دارید هوشیار باشید.

هنگامی که آنها را شناسایی کردید، به طور اتفاقی از گروه خانم های گروه بپرسید که آیا مرد مورد علاقه شما را می شناسند یا خیر. باز هم، به یاد داشته باشید که این کار را به طور معمول انجام دهید، شما نباید مشتاق یا ناامید به نظر برسید.

هنگامی که اطلاعات کمی درباره او جمع آوری کردید، او را برای چند هفته آینده مشاهده کنید. وضعیت او چگونه است - متاهل، مجرد، به نظر می رسد؟ آیا او به خوبی با گروه کنار می آید؟ موقعیت او در گروه چیست؟

آیا او مرتباً به اینجا می آید (علائقش چست)؟ آیا با دیدن رفتار و نگرش کلی او را در طول این مشاهده باز هم شخصیت او را دوست دارید؟

وقتی بالاخره واقعاً احساس کردی او کسی است که شوهر خوبی برای تو هست. او را برای یک جلسه معارفه مناسب دعوت کنند.

از یکی از خانم هایی که در آنجا موقعیت دارند بخواهید که در ارسال پیام خود به شما کمک کند. او ممکن است مرد مناسب گروه را بشناسد تا به او کمک کند.
بعد از اینکه همه اینها انجام شد، رها کنید و بگذارید ببینید چه می شود. از این به بعد، یک شوهر بالقوه خوب می خواهد از طریق والدین شما از راه درست از شما خاستگاری کند. البته بهتر است او مستقیم به شما مراجعه نکند. کلاس کار????.

اگر او هم آماده است و شما را هم دوست دارد، قدم بعدی این است که با یک جلسه معارفه مناسب موافقت کنید و انشالله برای ازدواج بهتر یکدیگر را بشناسد.

قدم به قدم کار را پیش ببررید????.
شما نباید عجله کنید زیرا در این صورت ممکن است نشانه های بدی از نظرتان پنهان بماند که نشان می دهد او ممکن است برای شما شهور مناسبی نباشد.

حتما به نظرات والدین خود گوش دهید.
اگر پدر و مادر شما ازدواج خوبی داشته باشند، به احتمال زیاد می دانند چگونه برای شما شوهر پیدا کنند و آیا این مرد برای شما خوب و مناسب است یا خیر.

به قضاوت آنها اعتماد کنید و سعی کنید به آن مرد دلبستگی نداشته باشید که بعدا نتوانید او را به دلیل اینکه برای شما مناسب نیست، رد کنید.

در مورد کل فرآیند پیدا کردن شوهر آرامش داشته باشید و همیشه از یک مشاوره خانواده تلفنی کمک بگیرید.

 

3. از پدرت بپرس و کمک بگیر
اگر به پدرت اعتماد داری، بگذار مرد خوبی برایت انتخاب کند و ببین دوستش داری یا نه. البته شما مجبور نیستید با چیزی موافقت کنید. هیچ کس نمی تواند شما را مجبور به ازدواج با کسی کند.

شما باید در ازدواج رضایت داشته باشد، اگر به هر دلیلی از انتخاب پدر خود خوشتان نمی آید، مجبور نیستید با او ازدواج کنید.

در واقع، اگر با او ازدواج نکنید، بهتر است زیرا در این صورت مجبور نخواهید بود تا آخر عمر عذاب بکشید و خود را مجبور کنید که آن مرد را دوست داشته باشید.

اما باز هم، اگر دلایل شما برای دوست نداشتن آن مرد نسبتاً کوچک و غیر منطقی به نظر می رسد - برای مثال، او به اندازه کافی ثروتمند، به اندازه کافی خوش تیپ یا به اندازه کافی قد بلند نیست - و ربطی به اخلاق، شخصیت و توانایی او برای تامین زندگی شما ندارد. بهتر است در اولویت های خود تجدید نظر کنید.

گاهی اوقات، مردانی که به نظر می رسد در برخی از زمینه های زندگی کمبود دارند، در زمینه های دیگر مزایایی دارند که ممکن است شما از آنها آگاه نباشید. به عنوان مثال، او ممکن است بهترین ظاهر را نداشته باشد، اما کلمات او می توانند هر روز قلب عصبانی شما را آرام کنند.

یا ممکن است با کلمات خوب نباشد، اما در انجام کارهای خانه برای شما عالی است.

شا نیز مانند هر انسان دیگری نقاط قوت و ضعفی دارید.
نکته کلیدی این است که بتوانید با نقاط ضعف او زندگی کنید و در عوض نقاط قوت او را دوست داشته باشید. ????

از قلبت بپرس:
آیا او به تو احساس امنیت می دهد؟

آیا هر بار که با او هستید احساس راحتی و امنیت می کنید؟

اگر این کار را نکردید، و حتی اگر به دلایلی او شما را مضطرب می کند، به قلب خود اعتماد کنید و کسی را پیدا کنید که به شما احساس امنیت بدهد.

این معیار اصلی در انتخاب شوهر است، آیا او باعث می شود احساس امنیت و آرامش کنید.

اگر او در تمام این مدت به شما احساس امنیت می دهد، ممکن است نشانه خوبی باشد که او برای شما شوهر مناسبی است. در این حالت شما از نقاط ضعف او آگاه هستید و با آنها مشکلی ندارید.

در هر شرایطی، اگر احساس می کنید واقعا نمی توانید نقاط ضعف او را تحمل کنید، اشکالی ندارد، خودتان را مجبور به ازدواج با چنین شخصی نکنید. به جستجوی خود ادامه دهید ????

4. برای هدفی که دارید پیش قدم شوید
خوب، بهتر است در فضای باز مختلفی قرار بگیرید، اینگونه می توانید با یک شوهر خوب آشنا شوید. در این زمان، بهتر است موقعیت هایی را انتخاب کنید که میخواهید بیشتر درباره آن بیاموزید. مثلا به یک سازمان غیردولتی بپیوندید که در آنجا افراد جدید را در مورد موضوع مورد علاقه تان ملاقات می کنید.

خلاصه اینکه در این مکان ها دوست مشترکی احتمالا شما را به هم معرفی می کند و خیلی زود تصمیم به ازدواج می گیرید. ????

5. از دوستان و خانواده خود بپرسید
بسته به اینکه چقدر به دوستان و خانواده خود نزدیک هستید، باید راحت از آنها کمک بخواهید تا در یافتن یک شوهر بالقوه خوب به شما کمک کنند.

خانواده اصولا میتواند شما را به عجیب ترین راهها به یک کیس خوب معرفی کنند.

گاهی اوقات از طریق آشنایان مشترک شما، شاید حتی بهترین دوستان شما.

هرچه دوستان خود را بیشتر بشناسید بهتر است زیرا در این صورت می توانید مطمئن باشید که انتخاب دوستانتان تا حدی قابل اعتماد است انشالله. ????

در خواستن اینکه آنها یک مورد خوب برای ازدواج معرفی کنند نباید شرم داشت. انصافاً ازدواج سنت است. تا زمانی که شما صمیمانه باشید، مردم می فهمند ... یا حتی برای شما خوشحال هم می شوند. ????

 

سخن پایانی مشاوران آویژه در مورد چگونگی پیدا کردن یک شوهر
حالا با خواندن این مقاله دیگر می‌دانید که چگونه می‌توانید یک شوهر خوب پیدا کنید، باید بدانید که اگر انشاءالله این کار را درست انجام دهید، پیدا کردن شوهر بسیار آسان است.

زمانی که راه اشتباه را برای انتخاب همسر طی کنیم، کار را پیچیده جلوه می دهیم.

به امید خدا یک روز خوب، یک شوهر خوب جلوی شما ظاهر خواهد شد. ????

پس به یاد داشته باشید که قبل از اینکه خودتان موضوع را پیگیری کنید، اول بر خدا توکل کنید. خودت را از دردسر نجات بده، بگذار خداوند به تو رسیدگی کند. ????

امیدوارم همه شما خانم های مجرد عشق واقعی خود را انشالله پیدا کنید.مرکز مشاوره روانشناسی آویژه

مشاوره خانواده تلفنی رایگان 24 ساعته

https://virgool.io/@family_counselling/5-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%D8%B4%D9%88%D9%87%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%A8-x3cmuy2gsq1i:: بازدید از این مطلب : 89
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 28 بهمن 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

10 نشانه اصلی خیانت زنان به شوهرشان

راههای کشف خیانت زنان

دلایل زیادی برای خیانت زن به همسرش وجود دارد. بیش از 40٪ زوج های متأهل تحت تأثیر خیانت قرار دارند، و علی رغم این درصد بالا، اکثر افراد حتی کسانی که این اشتباه را مرتکب میشوند، میگویند خیانت کار اشتباهی است. عوامل مختلفی مانند اختلالات شخصیتی و مسائل مربوط به دوران کودکی و همچنین فرصت هایی مانند شبکه های اجتماعی میتوانند احتمال خیانت زنان را افزایش دهند.

سرخوردگی در ازدواج یکی از عوامل اصلی خیانت کردن به شوهر است. در چنین مواردی حتی ممکن است در ابتدا فرد تلاش زیادی برای حل مشکلات انجام دهد اما وقتی میبیند فایده ای ندارد به خیانت روی میاورد. گاهی دلیل خیانت زنان را باید در کودکی آنها جستجو کرد. بی توجهی و بدرفتاری والدین یا والدینی که به یکدیگر خیانت کرده باشند، اینها توانایی فرد را در حفظ رابطه متعهدانه مختل میکند. اغلب اوقات زن خیانتکار برای همسرش ارزش قائل نیست، فاقد حس همدلی است، یا به عواقب خیانت اهمیتی نمیدهد.

نشانه های خیانت زنان کدامند؟

اگر فکر میکنید اخیرا چیزی درباره همسرتان تغییر کرده است، علائم احتمالی زیر را برای تایید خیانت یا وفاداری شریک زندگی خود در نظر بگیرید. همانطور که خواهید دید، برخی از این علائم در واقع با یکدیگر اختلاف دارند. این دامنه تغییرات، نشان میدهد که علائم خیانت زنان متاهل از یک فرد به فرد دیگر چقدر متفاوت است. مثلا اگر نمیتوانید همسرتان را وادار کنید با شما ارتباط برقرار کند یا مدام دعوا میکنید، او درباره روز خود با شما صحبت نمیکند یا کلمات "دوستت دارم" دیگر گفته نمی شود، احتمالاً یک مسئله اساسی وجود دارد. در همین راستا موارد زیر را میتوان به عنوان نشانه های خیانت زنان مطرح کرد:

1. حرف شما را نادیده میگیرد

اگر همسرتان دائم حرف های شما را نادیده میگیرد، موضوع را تغییر میدهد، از پاسخ دادن به سوالات شما خودداری میکند، به جای صحبت در مورد مشکل فعلی اتهاماتی را به شما وارد میکند و به روشی تهاجمی عمل میکند و... نشانه های احتمالی خیانت را دارد. البته دقت کنید که این بی میلی زن به مرد در رابطه جنسی همیشه به معنای خیانت نیست، بلکه ممکن است به خاطر از دست شما عصبانی باشد. پس شما باید با احتیاط عمل کنید و تنها با دیدن یک نشانه ی کوچک حکم خیانت او را صادر نکنید.

[caption id="attachment_11154" align="aligncenter" width="800"]دلیل خیانت زنان روش تشخیص خیانت زنان[/caption]

2. تغییر ظاهر و سرگرمی ها

مطمئناً مراقبت از خود و وقت گذاشتن برای سرگرمی های مورد علاقه میتواند مثبت باشد. اما اگر با رفتارهای مشکوک دیگر همراه شود، تغییرات زیر ممکن است نگران کننده باشد و میتواند به کشف خیانت زن کمک کند:

همسر شما بیش از به ظاهر خود توجه میکند. او سرگرمی جدیدی را پیدا کرده است که نیاز به چند ساعت وقت در روز دارد. همسر شما ساعتهای طولانی تری را در محل کار خود میماند. اگر دلیل قانع کننده ای برای این موارد وجود نداشته باشد همه اینها میتوانند به عنوان زنگ خطر در نظر گرفته شوند.

البته در نظر داشته باشید که تغییر نگرش همسر شما ممکن است به دلیل استرس کاری یا مشکلات دیگر باشد. وقتی این علائم را مشاهده کردید، علل دیگر و همچنین دیگر راههای کشف خیانت زنان را در نظر بگیرید و عجولانه عمل نکنید.

3. همسر شما نشانه هایی از اعتماد به نفس پایین دارد

یکی از راه های پی بردن به خیانت همسر این است که شما متوجه میشوید همسرتان نسبت به خودش احساس سردرگمی دارد. به نظر میرسد همسرتان در زندگی خود کمی هیجان میخواهد. او شما را بیشتر مورد انتقاد قرار میدهد. همچنین اگر راجع به خیانت حرف بزنید، بسیار دفاعی و با عصبانیت عمل میکند. این نشانه ها را جدی بگیرید و به دنبال ریشه آنها باشید.

4. دروغ و اجتناب

عدم صداقت در ازدواج یک هشدار بزرگ است. فردی که خیانت میکند معمولا مجبور به دروغگویی میشود. لذا یک روش تشخیص خیانت زنان این است که به چنین مواردی توجه خاص داشته باشید: همسرتان از شما اجتناب میکند. او دیگر نمیخواهد با شما جایی برود و با شما کاری انجام دهند. متوجه میشوید شریک زندگی شما در مورد چیزهای مختلف به شما دروغ گفته است. به نظر میرسد دوستان همسرتان وقتی شما را میبینند، مضطرب هستند. همسرتان دائما در حال پنهانکاری است. او شما را متهم به خیانت میکند.

5. بی تفاوتی به شوهر

یکی دیگر از راههای فهمیدن خیانت زن این است که همسرتان نسبت به مواردی که قبلاً دوست داشته با بی تفاوتی برخورد کند. در این حالت با آنها ارتباط برقرار کنید تا ببینید آیا دلیلی برای این تغییر وجود دارد یا خیر. اما اگر به خیانت نیز مشکوک هستید، این تغییرات ممکن است نشانه ای از یک رابطه دیگر باشد. زیرا همسرتان از شما، شغل، فرزندان، سرگرمی ها یا حتی به طور کلی از زندگی خسته شده است. همسرتان نسبت به شما حسادت نمیکند، برایش مهم نیست که چه میگویید و چکار میکنید. او نسبت به وقایع خانوادگی مانند تولد و تعطیلات بی تفاوت است.

6. تغییر در زندگی جنسی شما

این غیر معمول نیست که در ازدواج شما نوساناتی در رابطه جنسی وجود داشته باشد. اما این علائم ممکن است نشان دهنده احتمال خیانت باشد:

????در روابط شما صمیمیت یا ارتباط بطور قابل توجهی کمتر است.

????زندگی جنسی شما عملاً وجود ندارد.

????چیزهای جدید زیادی در رابطه جنسی شما وارد شده که قبلاً هرگز وجود نداشته اند.

????شما یا همسرتان به یک بیماری مقاربتی مبتلا شده اید و...

همه ی اینها میتواند از عوارض خیانت در زنان باشد که باید آنها را جدی بگیرید. عوارض خیانت در زنان

خیانت زن به شوهر در فضای مجازی

دلیل اصلی خیانت زنان

در اینجا ما به تعدادی از عوامل و علل خیانت زنان نگاهی خواهیم انداخت، اما مهم است در ابتدا اشاره کنیم که یک مرد به تنهایی باعث خیانت همسرش نمیشود و نباید خودش را مقصر این امر بداند. خواه دلیل اصلی خیانت زنان خستگی از رابطه، افسردگی، یا وسیله ای برای انتقام باشد، این فرد خائن است که مسئول خیانت و بی وفایی است. درواقع میتوان یکسری عوامل فردی را به عنوان دلایل خیانت زن به شوهر مطرح کرد.از جمله این عوامل فردی که ممکن است احتمال خیانت زنان را افزایش دهند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. اعتیاد

سو مصرف مواد مخدر، اعتیاد به الکل، قمار، یا موارد دیگر از عوامل خطر آفرین هستند. به ویژه الکل میتواند در مواردی باعث شود تا کسی که در هنگام هوشیاری قصد داشتن رابطه را ندارد، از خط قرمزها عبور کند و به راحتی به همسرش خیانت کند.

2. مشکلات صمیمیت در رابطه

در برخی از روابط صمیمیت و دلبستگی زوجین آنطور که باید و شاید نیست. و به عبارتی نیازهای عاطفی فرد پاسخ داده نمیشود. مثلا اجتناب از صمیمیت، یا ناامنی عاطفی و همچنین اختلالات صمیمیت در رابطه میتواند از جمله عوامل دخیل در خیانت زن به شوهر باشد. اعتماد به نفس ضعیف و ناامنی عاطفی همچنین میتواند دلیل خیانت زن های متاهل باشد تا از این طریق راهی برای اثبات شایستگی خود پیدا کنند. خیانت زن به شوهر

خیانت زن به همسرش

3. تروما در دوران کودکی

داشتن سابقه تروما در دوران کودکی (مانند سو استفاده جسمی، جنسی یا عاطفی یا بی توجهی) احتمال خیانت زن به مرد را افزایش میدهد. البته همیشه هم اینطور نیست و این در صورتی است که فرد به درمان این تروما نپرداخته باشد و مشکلات آن حل نشده باشد.

4. قرار گرفتن در معرض خیانت در دوران کودکی

تجربه قبلی با خیانت نیز میتواند خطر خیانت زن به مرد را افزایش دهد. در یک بررسی در سال 2015 مشخص شد فرزندانی که والدینشان به یکدیگر خیانت کرده اند، نسبت به دیگر افراد دو برابر بیشتر احتمال دارد که رابطه خارج از ازدواج داشته باشند.

5. خیانت قبلی

مطالعه ای در سال 2017 برای اولین بار اعتبار این گفته را ارزیابی کرد که فرد خیانتکار تمایل دارد اشتباه خود را تکرار کند. در این مطالعه، کسانی که در گذشته درگیر یک رابطه خارج از ازدواج بودند، سه برابر بیشتر از دیگران تمایل به تکرار این کار داشتند. و این  رفتار را در روابط بعدی خود نیز تکرار میکردند.

6. مسائل روانشناختی

افراد با ویژگی های خودشیفتگی یا اختلالات شخصیتی با احتمال بیشتری خیانت میکنند. با وجود خودشیفتگی در یکی از زوجین، یک رابطه ممکن است توسط خودخواهی و احساس استحقاق پیش رود. مبتلایان به این اختلالات علاوه بر خودمحوری، غالباً فاقد حس همدلی هستند، از این رو تأثیر اعمالشان بر همسرشان را نمیدانند. یا اثرات و عوارض خیانت خود را میدانند اما برایشان اهمیت چندانی ندارد.

علاوه بر این دلایل فردی یکسری نقصها در زندگی مشترک هم میتوانند علت خیانت زنان باشد مثلا:

7. ناراحتی و نارضایتی از رابطه

عدم رضایت از ازدواج از نظر عاطفی یا جنسی امری عادی است. اما نباید این نارضایتی بیش از حد طول بکشد. زیرا عدم رفع نیازهای جنسی و عاطفی اغلب به عنوان دلیل خیانت مردان و زنان مطرح میشود.

[caption id="attachment_11152" align="aligncenter" width="800"]خیانت زن به مرد خیانت کردن به شوهر[/caption]

8. فرار از زندگی کسالت آور

معمولا مردان و زنانی که به دنبال کشف هیجان عشق تازه هستند، به خیانت فکر میکنند. کم رنگ شدن و به تعبیری سقوط از قله های عشق غالباً به عنوان دلیل خیانت ذکر میشود. این ممکن است به خاطر عدم درک چگونگی بلوغ عشق در ازدواج باشد.

9. اینترنت و فضای مجازی

در حال حاضر داشتن یک رابطه، به ویژه یک رابطه عاطفی، بسیار آسان تر از گذشته است و شبکه های اجتماعی به راحتی این فضا را ایجاد کرده اند. خیانت زن به شوهر در فضای مجازی  یا "خیانت آنلاین" در بسیاری از طلاق ها و جدایی ها نقش داشته است، حتی اگر این رابطه کاملا اینترنتی باشد و دو نفر هرگز رو در روی یکدیگر قرار نگیرند.

10. فرصت و شرایط مساعد خیانت

گاهی اوقات شرایطی ایجاد میشود که فرد به خیانت فکر میکند. مثلا به طور کلی میتوان گفت دوری از خانواده، مسافرت برای کار و... فرصت های بیشتری را برای خیانت زنان شاغل فراهم میکند. این دوری به فرد اجازه میدهد تا خیانتش با احتمال کمتری شناسایی شود. در واقع خیانت زن درمحیط کار به این دلیل رخ میدهد که بعضی زنها احساسات و نیازهای گم شده خود در زندگی مشترک را در محل کارشان پیدا میکنند.

با این حال اگرچه ازدواج از راه دور ایده آل نیست، اما روش هایی وجود دارد که میتوانید در صورت جدا بودن از همسرتان، همچنان رابطه خود را محکم نگه دارید.

مناسب ترین رفتار در مقابل خیانت زن چیست؟

شاید فکر میکنید که بهترین عکس العمل برای برخورد با زنان خیانتکار خشونت و در نهایت طلاق و جدایی است. اما شما باید قبل از هر تصمیمی تمام شرایط و دلایل احتمالی خیانت را بررسی کنید و بعد با توجه به شرایط موجود تصمیم گیری کنید. در برخورد با خیانت زن باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید از جمله:

احساسات خود را بپذیرید

باید بدانید شوک، ترس، درد، افسردگی و گیجی در مواجهه با خیانت همسر طبیعی است. همچنین رهایی از درد داشتن یک همسر بی وفا، زمان میبرد. انتظار نداشته باشید که به سرعت احساس بی اعتمادی از بین برود، حتی اگر میخواهید شریک زندگی خود را ببخشید و ازدواج خود را ترمیم کنید. ازدواج شما تغییر کرده و طبیعی است که دلتنگ رابطه ی گرم و شیرین قبل خود باشید.

انتقام جویی نکنید

بدترین عکس العمل در برابر خیانت زن این است که به همان روش به دنبال انتقام باشید. بله، خیانت توسط شریک زندگی شما میتواند خشم شما را برانگیزد. و در حالت خشم ممکن است اولین تصمیم شما این باشد که همسرتان را به شدت و در مقابل دیگران مجازات کنید. یا فکر کنید که شما هم باید همان کار را در حق او انجام دهید. اما یادتان باشد ممکن است در ابتدا از این نوع اقدامات احساس رضایت موقت داشته باشید، اما در نهایت به جای اینکه بر روی بهبودی شما اثر بگذارد، وضعیت را بدتر میکند.

قبل از این که به خانواده خود بگویید، خوب فکر کنید

خانواده شما احتمالاً در مورد آنچه شما باید انجام دهید، (جدایی یا ماندن در زندگی زناشویی) نظرات جدی خواهند داشت. اما هیچ کس واقعاً نمیفهمد که در زندگی یک شخص دیگر چه میگذرد. در حالیکه در مورد چگونگی ادامه کار خود فکر میکنید، بهتر است جزئیات را خصوصی نگه دارید. چون تصمیم گیری درباره بازگشت به زندگی ‌بعد از خیانت زن تنها بر عهده خود شماست نه هیچکس دیگر.

از سرزنش پرهیز کنید

سرزنش خود، شریک زندگی یا شخص ثالث فقط اتلاف انرژی است. پس نقش یک قربانی را بازی نکنید و یا در دلسوزی برای خود اغراق نکنید. این فقط باعث میشود که نسبت به خود احساس ناتوانی و ضعف داشته باشید.

به دنبال مشاوره خیانت باشید

سعی نکنید به تنهایی با بی وفایی همسرتان کنار بیایید. بهترین عکس العمل در برابر خیانت زن این است که قبل از اینکه در مورد پایان ازدواج خود تصمیم بگیرید با یک مشاور ازدواج صحبت کنید، فردی که بی طرف باشد و بتواند به شما کمک کند تا بینید دقیقاً چه اتفاقی افتاده است و باید چه کار کنید.

نکته مهم دیگر درباره عکس العمل در برابر خیانت زنان این است که ابتدا از همسرتان سوال کنید و احساسات خود را با او به اشتراک بگذارید. در این حالت حتی اگر تصمیم بگیرید زندگی مشترک خود را خاتمه دهید، میدانید که تمام تلاش خود رابرای حفظ این زندگی کرده اید.

سوالات متداول

چرا زنها خیانت میکنند؟

فرار از زندگی کسالت آور، مسائل روانشناختی، شرایط و موقعیت، اینترنت و آزادی روابط در فضای مجازی، عدم رفع نیازهای جنسی و عاطفی و... از جمله دلایل خیانت زنان است.

نشانه های خیانت زنان کدامند؟

حرف شما را نادیده میگیرد، تغییر ظاهر و سرگرمی های جدید، دروغگویی و اجتناب، بی تفاوتی در زنگی و ... از نشانه های خیانت زنان هستند که به تفضیل مورد بحث قرار گرفتند.

مناسب ترین رفتار در مقابل خیانت زن چیست؟

احساسات خود را بپذیرید، انتقام جویی نکنید، از سرزنش بپرهیزید و به دنبال یک درمانگر برای حل مشکلاتتان باشید.

مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خیانت زن به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .:: بازدید از این مطلب : 91
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 بهمن 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

 

 

[caption id="attachment_11926" align="aligncenter" width="800"]خیانت عاطفی با رابطه دوستانه متفاوت است خیانت عاطفی با رابطه دوستانه متفاوت است[/caption]

تشخیص خیانت عاطفی و احساسی و اینکه ما بخواهیم همسر خودمان را به اینگونه خیانت متهم کنیم کمی سخت است. در بسیاری از اوقات این نوع خیانت با یک دوستی صمیمی با جنس مخالف اشتباه گرفته می شود. اگر شما هم به همسر خود بگویید او قبول نمی کند که در روابط عاطفی مسموم گیر افتاده است. به همین خاطر باید قبل از آن شما تفاوت بین خیانت همسرتان و یک رابطه صمیمی را بدانید.

مخفی کاری

خیانت عاطفی:

همسرتان رابطه صمیمی اش را با یک نفر دیگر از شما پنهان می کند. بسیاری از این مخفی کاری ها در فضای مجازی اتفاق می افتد و به نوعی خیانت مجازی محسوب می شود.

رابطه دوستانه:

دوست جدیدش را به راحتی به شما معرفی می کند و با یکدیگر رفت و آمد دارید.

تاثیر در رابطه جنسی

خیانت عاطفی:

همسر شما تمایل کمتری به برقراری رابطه به شما دارد زیرا رابطه عاطفی قوی ای در بین شما نیست.

رابطه دوستانه:

اختلالی در رابطه جنسی شما به وجود نیامده است و همه چیز مانند قبل است

سعی در تغییر شما دارد

خیانت عاطفی:

طبیعی است که وقتی همسر شما به شخص دیگر جذب شده باشد او را بهتر بداند و سعی بکند که شما را هم شبیه به او بکند.

رابطه دوستی:

سعی در تغییر شما ندارد و شما این امثال این جمله را نخواهید شنید:" مانند فلان همکارم لباس بپوش"

 تبدیل شدن به روزمرگی

خیانت عاطفی:

دیگر هیجانی در زندگی شما نیست و بطور مثال وقتی از همسرتان می پرسید که در محل کار چه اتفاقی افتاده است به شما می گوید همه چیز مانند قبل است.

رابطه دوستانه:

هر اتفاق بد یا خوبی که بیفتد دوست دارد اول از همه شما را در جریان بگذارد.

 نظرخواهی

خیانت عاطفی:

قبلا در مورد مسائل مختلف مانند لباس هایی که می پوشد، عطری که می زند و یا هرچیز  دیگر از شما نظرخواهی می کرده است. اما الان اینطور نیست

رابطه دوستانه:

تغییری در رفتارش حس نمی کنید و هنوز هم به سلیقه شما لباس می پوشد و در مورد مسائل مختلف نظر شما را می خواهد.

تا به حال فکر کرده اید زنان در دوران مختلف مانند بارداری، دوران نامزدی یا دنیای مجازی چرا خیانت میکنند؟ پیشنهاد میکنیم برای پاسخ به این سوال مقاله نشانه های خیانت زنان را مطالعه کنید.

کشف خیانت عاطفی

در قسمت قبل مسائلی را مطرح کردیم که اگر آثار آن ها را در زندگی خودتان مشاهده کردید می توانید به خیانت در ازدواج شک کنید. ولی باید بدانید که شک کردن تنها دلیل مستحکمی نیست که بخواهید به واسطه آن همسر خودتان را به خیانت در مسائل عاطفی ازدواج محکوم کنید. شما نیاز دارید که شواهد بیشتری را پیدا کنید. علاوه بر نکات قبلی به این نشانه ها نیز توجه کنید.

نشانه های خیانت عاطفی

[caption id="attachment_11927" align="aligncenter" width="800"]رخ دادن خیانت عاطفی در محل کار رخ دادن خیانت عاطفی در محل کار[/caption]

 1. همسر شما زمان کمتری را با شما می گذراند.
 2. مسائل کاری او از قبل به طرز مشکوکی سنگین تر شده است و بیشتر به کارش اهمیت می دهد. بدین صورت خیانت در محل کار اتفاق می افتد.
 3. اختلافات کوچک شما بر سر مسائل مختلف بدون پاسخ می مانند و سعی در حل کردن مشکل ندارد.
 4. برای یکی از همکارانش سعی می کند به دنبال مناسبت خاصی باشد تا تبریک بگوید یا کادو دهد.
 5. در برابر واکنش شما از جمله" ما فقط دوست هستیم" استفاده می کند و سعی می کند بحث ادامه پیدا نکند.
 6. مدت زمان بیشتری را به چت کردن و پای موبایل خود ماندن اختصاص می دهد.
 7. دیگر نیازهایش را با شما در میان نمی گذارد (طبیعی است چون نیازهایش از جای دیگری تامین می شود!)
 8. دیگر سعی در حل مشکلات درون خانه ندارد و از آن ها ناراحت نمی شود.
 9. به شما آزادی بیشتری می دهد و گیر دادن هایش به شما کمتر می شود.
 10. حمایت عاطفی اش از شما کمتر می شود.

خیانت عاطفی پایان یک رابطه نیست

[caption id="attachment_11928" align="alignnone" width="1080"]خیانت عاطفی پایان یک رابطه نیست خیانت عاطفی پایان یک رابطه نیست[/caption]

بسیاری از افراد وقتی متوجه خیانت عاطفی همسر خود می شوند دیگر امیدی به زندگی مشترک ندارند و فکر می کنند که تاوان خیانت جدایی و طلاق است. در صورتی که اینطور نیست و کشف خیانت عاطفی نباید باعث شود زندگی ای که برای آن سالیان سال زحمت کشیده اید را یک شبه نابود کنید.

بعد از اینکه شما تا حد زیادی به خیانت عاطفی همسرتان مطمئن شدید باید برای برگرداندن زندگی به حالت عادی تلاش کنید. چه عواملی باعث میشود همسر شما بخواهد خیانت کند. بهتر است مقاله دلیل اصلی خیانت زنان متاهل را حتما مطالعه کنید.

راهکارهایی برای احیاء زندگی بعد از خیانت عاطفی همسر

اول از همه باید صبور باشید زیرا خیانت عاطفی چیزی نیست که یک شبه اتفاق افتاده باشد. پس نباید توقع داشته باشید که یک شبه همه درمان خیانت عاطفی اتفاق بیفتد. مراحل زیر را با دقت طی کنید تا بتوانید از یک فاجعه در زندگیتان جلوگیری کنید.

4 قدم اصلی در درمان خیانت عاطفی

قدم اول: دلیل خیانت را پیدا کنید

در 80 درصد مواقع وقتی خیانت عاطفی اصورت می گیرد، مشکل حل نشده ای در زندگی زناشویی وجود دارد که باعث می شود همسر شما به این نوع خیانت سوق پیدا کند.

 • مشکل در برقراری رابطه جنسی
 • مشکل در برقراری رابطه موثر عاطفی
 • عدم وقت گذراندن کافی با همسرتان
 • ترجیح دادن سایر مسائل به همسرتان
 • از بین رفتن جذابیت های بین روابط زن و شوهری

این ها همه مسائلی هستند که همسر شما را به سمت خیانت عاطفی می کشانند. سعی کنید این مشکلات را رفع کنید. مطمئن باشید تا وقتی که این مسائل حل نشده باقی بماند شما نمی توانید جلوی خیانت عاطفی همسرتان را بگیرید.

قدم دوم: تصمیم به درمان خیانت عاطفی داشته باشید

" کلید درمان خیانت عاطفی این است که قلبا قبول داشته باشید که می خواهید به زندگی ای که ساختید متعهد باقی بمانید" این موضوع باید از سمت هر دو طرف تایید شود. وقتی که هر دو طرف هنوز هم زندگی مشترکشان را دوست داشته باشند می توان گفت درمان خیانت عاطفی امکان پذیر است.

قدم سوم: محدودیت تعیین کنید

همسر شما باید بداند که وقتی در زندگی به مشکلی برخورد راه درست آن نادیده گرفتن مشکل و فرار کردن نیست. او باید بداند که قرار است نیازهایش در کنار شما که همسرش هستید برطرف شود و باید در مورد این مسائل با شما صحبت کند. دو نوع محدودیت باید اعمال شود:

محدودیت در رابطه با زمان بیرون از خانه

همسر شما باید بداند که در طول روز و هفته حتما باید وقتی را به خانواده اش اختصاص دهد. این تایم باید صرف آرامش روحی اعضای خانواده و همچنین حل کردن مشکلات پیش آمده شود

محدودیت در رابطه با دوستان

کمتر جایی را می توان یافت که در آن مرد و زن در کنار یکدیگر کار نکنند. همسر شما باید بتواند میان زندگی عاطفی و کاری اش مرزی بکشد و اجازه ندهد همکارانش از این خط قرمز عبور کنند.

قدم آخر: CPR زندگی مشترکتان!

احیاء کردن زندگی مشترک آخرین قدمی است که شما در طول روند درمان خیانت عاطفی باید انجام دهید.

" بهترین کاری که می توانید برای زندگی مشترکتان انجام دهید این است که از یک تراپیست حرفه ای کمک بگیرید."

مشاوره خیانت شوهر می تواند روند بازگشت به زندگی عادی را برای شما تسریع کند. هر رابطه ای متفاوت است و نمی توان یک نسخه مشترک را برای همه رابطه ها پیچید. بنابراین به کمک یک مشاوره خیانت می توانید روند درست درمانی را طی کنید.

سخن پایانی

[caption id="attachment_11929" align="aligncenter" width="800"]تلاش برای درمان خیانت عاطفی تلاش برای درمان خیانت عاطفی[/caption]

عواقب خیانت به همسر از هر نوعی که باشد بسیار سنگین است و اگر مرتکب این چنین چیزی شدید باید بدانید که راه سختی را برای برگشت در به زندگی قبلی در پیش دارید. ولی مطمئن باشید هرچیزی که باشد ارزش دارد تا زندگی ای را که با عشق و علاقه در ابتدا با همسرتان ساختید را حفظ کنید. بنابراین از هیچ تلاشی برای زندگی اتان دریغ نکنید.

سوالات متداول

در صورت مواجه شدن با خیانت عاطفی چکار کنم؟

اولین اقدام این است که شما از این موضوع مطمئن شوید. بعد از آن بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با یک مشاور صحبت کنید

در میان گذاشتن خیانت عاطفی همسر با دوستان و آشنایان کار درستی است؟

به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید. شما ابتدا باید بتوانید با یک مشاور بررسی کنید که آیا چنین اتفاقی افتاده است یا فقط سو تفاهم است.

آیا خیانت عاطفی قابل درمان است؟

قطعا به این صورت است ولی باید دقت داشته باشید که برای برگشتن به روند عادی شما نیازمند زمان زیادی هستید.

خدمات مرکز مشاوره خانواده تلفنی و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خیانت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.:: بازدید از این مطلب : 82
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 12 بهمن 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

می توان گفت اکثر زنان دوست دارند که شوهرانشان حرف آنها را گوش دهند و به نظراتشان احترام بگذارند. برخی به دنبال این هستند که شوهرشان از آنها حساب ببرد و بترسد. البته باید گفت در زندگی مشترک سالم ترسیدن از یکدیگر اصلا معنایی ندارد. بهتر است بگوییم که زن و شوهر به نظرات یکدیگر احترام گذاشته و برای هم ارزش قائل می شوند. اما سوال این است که چگونه باید کاری کنیم که شوهرمان حرف ها و نظرات ما را محترم دانسته و به عبارتی از ما حساب ببرد؟

مشاوران مرکز مشاوره خانواده تلفنی آویژه به دلیل سوالات مکرر زنان در مورد حساب بردن همسرشان از آنها، به بررسی و تحقیق در رابطه با این مومضوع پرداخته اند. اگر شما نیز به دنبال راهکارهایی هستید که شوهرتان از شما حساب ببرد و یا عامیانه تر اینکه شوهرتان از شما بترسد، پس مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

آیا حساب بردن شوهر از زن و یا ترسیدن از همسر درست است؟

قبل از اینکه راهکارهایی برای حساب بردن شوهر از همسرش را بیان کنیم. در ابتدا سعی کردیم که به این سوال پاسخ دهیم آیا ترسیدن مرد از زن درست است؟ ما آنچه که در روانشناسی وجود دارد را بیان می کنیم. تصمیم نهایی با شما است که بخواهید شوهرتان از شما حساب ببرد، بترسد یا خیر.

به طور کلی افرادی که زندگی شاد و روابط عاطفی سالمی دارند، همیشه سعی کرده اند که جوانب را رعایت کرده و به همسر خود اهمیت بدهند. افرادی که می توانند با مشورت با یکدیگر تصمیم بگیرند و یا تعادل را در زندگی خود رعایت کنند مسلما موفق تر از افرادی بوده اند که می خواستند همیشه حرف آنها تصمیم نهایی باشد و یا مدام تابع همسر خود بوده اند. اینکه بگوییم مرد باید از زن بترسد و حساب ببرد و یا برعکس آن زن باید از شوهرش بترسد، به نظر منطقی و زیبا نیست. البته مهم است که شما بعنوان یک زن سیاست زنانه خوبی داشته باشید و بتوانید در سخت ترین شرایط نیز زندگی و همسر خود را کنترل و مدیریت کنید. پس حساب بردن از یکدیگر اگر به معنی احترام گذاشتن به نظرات یکدیگر باشد، به نظر منطقی و درست خواهد بود.

در نهایت شما باید تصمیم بگیرید که آیا دوست دارید همسرتان از شما حمایت کرده و به نظراتتان احترام بگذارد و یا عمیق تر از آن از شما حساب ببرد و بترسد؟ برای گرفتن تصمیم مناسب و درست می توانید از مشاور یا روانشناس نیز کمک گرفته و از راهنمایی های آنها استفاده کنید.

راهکارهایی برای حساب بردن شوهر از زن

اگر می خواهید شوهرتان همیشه از شما حساب برده و بترسد، باید سیاست های زنانه قوی داشته باشید. بدانید که چگونه رفتار کنید، چه گفتار و لحن بیانی داشته باشید و چگونه از زبان بدن خود برای جدی به نظر رسیدن استفاده کنید. مهم ترین و کاربردی ترین رفتارها و عملکردها برای حساب بردن شوهر از زنش و ترسیدن از همسر عبارتند از:

به خودتان اهمیت داده و از سلامتی و رفاه خود غافل نشوید

اگر می خواهید دیگران به شما احترام بگذارند و شما برایشان مهم باشید. اولین قدم این است که خودتان به خود احترام گذاشته و خود را ارزشمند بدانید. در این صورت همسرتان نیز به شما اهمیت می دهد و از حرف های شما حساب می برد. برای این منظور سعی کنید به سلامتی جسم و روان خود رسیدگی کنید. ورزش کنید، به برنامه تفریحی خود اهمیت بدهید و سعی کنید خودتان را مهم جلوه بدهید.

شوخی های بی جا و بی مورد ممنوع

برخی از زنان از همان ابتدا سعی می کنند که دائم با شوهر و خانواده او شوخی کرده و بخندد. سعی کنید این رفتار را هرگز از خود نشان ندهید. حد و مرزهای خاصی را برای روابط خود چه با همسر و چه خانواده او مشخص کنید. هرگز خارج از این حد و مرزها رفتار نکنید. اگر شما دائم با شوهرتان شوخی کنید و یا کارها و اشتباهاتش را مدام نادیده بگیرید، هرگز شوهرتان از شما حساب نمی برد. دائم همه مسائل حتی مسائل مهم را با خنده و بی خیال بودن رد نکنید. این رفتار شما در دراز مدت می تواند به شما و روابطتان آسیب برساند.

از دائم غر زدن و گله کردن خودداری کنید

زنان فکر می کنند هرچه بیشتر غر بزنند و از شرایط ناراضی باشند، شوهرشان بیشتر از آنها حساب می برد. در صورتیکه اصلا این گونه نیست. غر زدن مداوم و یا حتی گریه کردن و گله مند بودن می تواند این رفتار را به یک رفتار معمولی و همیشگی تبدیل کند. همچنین دیگر برای همسرتان مهم نباشد که شما ناراحت هستید. یا از موضوعی گله مند هستید. پس سعی کنید به موقع و به جا گله مند باشید. مدام به شوهرتان غر نزنید. اجازه ندهید آنچه که در ذهنش از شما دارد خراب شده و دیگر به شما اهمیت ندهد. زنانی که صبور هستند و همیشه با آرامش نیاز خود را بیان می کنند. بیشتر از بقیه زنان می توانند برروی شوهرشان تاثیر گذاشته و باعث شوند مرد از آنها حساب ببرد.

به شوهرتان اهمیت بدهید

بر خلاف تصور برخی از زنان که می گویند نباید شوهر را لوس کرد وگرنه از ما حساب نمی برد. باید به شوهرتان به اندازه کافی محبت کرده و اهمیت بدهید. این کار شما می تواند باعث شود که شوهرتان بیشتر از قبل به شما اهمیت داده و او نیز دائم به فکر خوشحال کردن شما باشد. به همین دلیل برای اینکه ناراحت نشوید و یا بتواند به شما نشان دهد که برایش مهم هستید، به حرف های شما گوش داده و از شما حساب می برد. پس کم محلی کردن و یا اهمیت ندادن به شوهر نه تنها باعث نمی شود که او از شما بترسد. بلکه او را نسبت به شما بیخیال تر کرده و به شما آسیب می رساند.

شوهرتان را وابسته خود کنید

شما می توانید با محبت کردن، مهربانی و داشتن روابط عاطفی سالم و قوی، کاری کنید که شوهرتان همیشه شیفته شما بوده و دائم بخواهد در کنار شما باشد. وابسته بودن شوهر به زنش باعث می شود که او در تمام شرایط مطیع بوده و از شما حرف شنوی داشته باشد. زیرا می داند که نمی تواند ناراحتی شما را تحمل کند و یا با بی محلی های شما به شدت مخالف است. او می داند که اگر به حرف شما گوش ندهد، محبت شما به او کم می شود و یا ممکن است با او قهر کنید. چون وابسته شما است نمی تواند از شما دور شده و قهرتان را قبول کند. پس از شما حساب می برد.

سخن آخر

در بسیاری از شرایط حساب بردن شوهر از زنش می تواند مفید باشد. هنگامی که همسر شما کار اشتباهی را می خواهد انجام دهد، حرف های منطقی و حساب شده شما می تواند او را منصرف کند. همچنین خانواده را از خطر و آسیب دور کند. اما به یاد داشته باشید که در زندگی مشترک هنگامی که تصمیمات و انتخاب ها را همیشه یک نفر انجام دهد. زندگی آسیب دیده و ممکن است طرف مقابل احساس کند که همسرش به شدت خودخواه است. پس ترسیدن شوهر از زن و یا حساب بردن مرد از زنش اگر اصولی بوده و افراط نشود خوب است. در غیر این صورت می تواند به زندگی شما لطمه بزند.

منبع: آویژه

مشاوره خانواده تلفنی رایگان 24 ساعته

نظریه خانواده درمانی ویتاکر

 :: بازدید از این مطلب : 81
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 بهمن 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

شوهرم نمیذاره برم گواهینامه بگیرم، چکار کنم؟ همه زن های فامیل می توانند ماشین سواری کنند اما من بلد نیستم چون همسرم اجازه نمیدهد. شاید شما نیز از همسر شود گله مند باشید زیرا نمی گذارد به کلاس آموزش رانندگی بروید و یا گواهینامه بگیرید. برخی از مردان اجازه نمی دهند همسرانشان رانندگی را یاد بگیرند و یا رانندگی کنند. امروزه نیاز به وسیله نقلیه و داشتن مهارت برای ماشین سواری یکی از مهمترین نیازهای بشریت به حساب می آید. در بسیاری از شرایط زنان می توانند با رانندگی کردن بسیاری از کارهای خود را به صورت مستقل انجام دهند. اما برخی از مردان معتقداند که زن نباید گواهینامه بگیرد و یا رانندگی کند. در این مقاله مشاوران مرکز مشاوره خانواده تلفنی آویژه به بررسی این موضوع پرداخته و راهکارهای مختلفی را برای شما عزیزان ارائه داده است. تا بتوانید شوهران خود را راضی کنید به کلاس رانندگی بروید و رانندگی کردن را یاد بگیرید. اگر شما نیز دائم با همسر خود بر سر گواهینامه گرفتن بحث و جدل دارید، پس مطالعه این مقاله جامع و کاربردی را از دست ندهید.

 

راهکارهایی برای جلب رضایت همسر در گرفتن گواهینامه

مسلما راه های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها شما می توانید شوهران خود را راضی کنید و به کلاس رانندگی بروید. خانم ها بهتر از هرکسی می دانند همسرانشان چگونه می توانند قلبی مهربان داشته و رضایت آنها را جلب کنند. هر کسی ویژگی های رفتاری و خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد. شما بهتر می دانید چگونه باید همسرانتان را برای گواهینامه گرفتن راضی کنید. اما شاید عصبانیت، ناراحتی، ناامیدی و ... به شما اجازه فکر کردن و راه چاره پیدا کردن را نداده باشد. پس بهتر است راهکارهای زیر را مطالعه کنید تا بتوانید راه حل مناسبی را برای گواهینامه گرفتن بدون دردسر و مخالفت شوهر پیدا کنید.

دلایل این رفتار و اجازه ندادن همسرتان برای گواهینامه گرفتن را جویا شوید

در ابتدا نیاز است در مورد دلایل منع کردن همسرتان و راضی نبودنش برای دریافت گواهینامه را بپرسید. سعی کنید هنگامی این سوال را مطرح کنید که همسرتان روز خوبی را پشت سر گذاشته باشد. ناراحت، عصبانی، نگران، بداخلاق و ...نباشد. شما می توانید هنگامی که با یکدیگر به رستوران رفته اید و یا در پارک قدم می زنید. این موضوع را بیان کرده و به دنبال دلایل منطقی از سوی شوهرتان باشید.

اگر او برای این رفتار و عدم رضایت خود دلیل منطقی نداشته باشد، به احتمال زیاد خودش هم از رفتار و کردار اشتباه خود پشیمان خواهد شد. اگر دلیل او منطقی بود، پس به دنبال راه حل برای حل مشکل و دلیلش باشید. بعد از آنکه مشکل را حل کردید، او دیگر نمی تواند با گواهینامه گرفتن شما مخالفت کند. مثلا ممکن است شوهرتان پول کافی برایرفتن به کلاس رانندگی شما را نداشته باشد و یا شرایط اقتصادی او به گونه ای باشد که نتواند این خواسته شما را برآورده کند. در این شرایط شما باید به فکر پس انداز کردن و جمع کردن پول باشید تا بتوانید گواهینامه بگیرید.

بد اخلاقی نکنید

یکی از بهترین راه ها برای راضی کردن شوهرتان خوش رفتاری است. اکثر خانم ها هنگامی که با مخالفت های شوهرشان مواجه می شوند. شروع به غر زدن، بهانه گرفتن های الکی، عصبانیت و ... می کنند. باید گفت داشتن این رفتارها می تواند کار را سخت تر کرده و همسرتان را به یک مرد لجباز و یک کلام تبدیل کند. پس بهتر است نسبت به عدم رضایت او واکنش منفی نشان ندهید. سعی کنید با خوش رویی رفتار کنید. این رفتار شما می تواند دل او را نرم کرده و از مخالفت دست بردارد.

یک شام عالی بپذید و او را در رودربایستی قرار دهید

مردان عاشق این هستند که همسرانشان به زندگی، خانواده و آنها اهمیت بدهند. پس سعی کنید همسر مورد علاقه او باشید. می توانید یک میز شام عالی را تدارک ببینید. غذاهای مورد علاقه همسرتان را بپذید. هنگامی که او از سرکار بیاید و با میز شام چیده شده مواجه شود مسلما نسبت به شما و خواسته هایتان حساس تر شده و صحبت های شما را بهتر قبول می کند. این راهکار خوبی است تا کمک کند او دست از مخالفت و لجبازی بردارد و به دنبال این باشد که شما را خوشحال کند.

در مورد خواسته ها و دلیل اینکه می خواهید گواهینامه بگیرید با او صحبت کنید

دلایل منطقی را در مورد اینکه چرا می خواهید گواهینامه بگیرید و رانندگی بلد باشید را بیان کنید. از ویژگی های مثبت گواهینامه داشتن برای او بگویید. مثلا به او بگویید: ممکن است روزی بخواهید به خرید بروید و یا کار ضروری در بیرون از خانه داشته باشید. اما شوهرتاننباشد. در این شرایط اگر خودتان رانندگی بلد باشید می توانید به راحتی کار ضروری خود را انجام دهید. یا به او بگویید ممکن است او بیمار شود و نتواند رانندگی کند. شما می توانید او را به بیمارستان برسانید قبل از آنکه نیاز به آژانس و یا کسی دیگری باشد. شوهرتان ممکن است مجبور شود به مشافرت کاری برود و نتواند نیازهای خانواده را تامین کند. اما اگر شما بلد باشید رانندگی کنید می توانید به خوبی هنگام نبودن آنها خانواده را حمایت کنید. این دلایل نمونه هایی از دلایل منطقی و حسن های داشتن گواهینامه برای زنان هستند.

خواسته خود را هنگامی بگویید که دوستان و یا آشنایان حضور دارند

مردان همیشه دوست دارند در جمع فامیل، دوستان و آشنایان این گونه بنظر برسند که همیشه برای همسر خود بهترین بوده اند و برای رفاه، آرامش و خواسته های آنها هر کاری کرده اند. این خصوصیت مردان می تواند به شما کمک کند تا او را راضی کنید و گواهینامه بگیرید. هنگامی که جمعی از دوستان نزدیک، آشنایان خاص و کسانی که مورد اعتماد شما هستند، حضور دارند. خواسته خود را با زبانی نرم و آرام بیان کنید. این کار شما می تواند همسرتان را در تنگنا قرار دهد و او مجبور به پذیرش این موضوع شود که شما گواهینامه بگیرید.

البته در برخی از شرایط نیز ممکن است همچنان مخالفت کند. که با دخالت دوستان و آشنایان می تواند راضی شود. پس دقت کنید این موضوع را در جمعی بیان کنید که موافق گواهینامه گرفتن شما هستند و با رانندگی کردن زنان مخالفتی ندارند. چون در غیر اینصورت شرایط می تواند از آنچه که هست سختتر شده و با تحریک و صحبت های دیگران، شوهرتان نسبت به تصمیمش مصمم تر شود.

از مشاوره خانواده کمک بگیرید

مشاور خانواده یا روانشناس بهتر از هر فرد دیگری می تواند مشکل شما را حل کند. او در رابطه با ویژگی ها و خصوصیات مردان و زنان اطلاعات علمی و کامل تری دارد. پس می تواند به شما کمک کند تا با استفاده از خصوصیات شوهرتان، راه نفوذ به تصمیم او را پیدا کرده و شوهرتان را راضی کنید تا با گواهینامه گرفتن شما مخالفتی نکند. مشاور می تواند در صورت لزوم به طور مستقیم از همسرتان بخواهد از مخالفت دست بردارد و دلایل منطقی را برای او بیان کند که نرم تر شده و متوجه شود که اشتباه می کرده است.

سخن آخر

زندگی مشترک گاهی ممکن است با چالش ها و یا تصمیمات و مخالفت های زیادی روبه رو شود. مهم این است که شما و شوهرتان بتوانید این چالش ها را به خوبی رد کرده و اجازه ندهید روابط و زندگ مشتکرتان صدمه ببیند. یکی از این چالش ها می تواند گواهینامه گرفتن و رانندگی کردن خانم باشد. سعی کنید نسبت به این موضوع با آرامش و صبر عمل کنید و به دنبال راهکارهایی برای حل آن باشید. مطمئنا شما م توانید همسرتان را راضی کنید که دست از مخالفت بردارد. مهم این است که صبور بوده و دست از تلاش برندارید.

منبع: مشاوره تلفنی خانواده رایگان

 

 

 

 :: بازدید از این مطلب : 73
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 9 بهمن 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

آیا شوهرتان مدام به اندام، لباس ها، ظاهر و یا بدن شما ایراد می گیرد؟ آیا به تازگی همسرتان از داشتن رابطه با شما دوری می کند؟ شوهرتان دیگر بدن شما را دوست ندارد؟ برخی از زنان بعد از گذشت مدتی از زندگی مشترک، می گویند که همسرم دیگر ظاهر، اندام و یا بدن من را دوست ندارد. مسلما شنیدن این حرف از شوهر که بدنت زشت است و یا اندام خوبی نداری بسیار ناراحت کننده است. زنان همیشه دوست دارند که شوهرانشان از ظاهر، زیبایی، اندام آنها تعریف کنند. هنگامی که با عکس این موضوع روبه رو می شوند، ممکن است افسرده، ناراحت، عصبانی شده و یا اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.

هنگامی که شوهرتان می گوید بدنت زشت است و یا اندام خوبی نداری باید چه کرد؟ مشاوران مرکز مشاوره خانواده تلفنی آویژه به بررسی این موضوع پرداخته و شما را با راهکارهای مناسبی در این مقاله آشنا خواهند کرد. پس اگر شما نیز با این جملات ناراحت کننده از سمت همسرتان مواجه شده اید، مطالعه این مقاله جامع و کاربردی را از دست ندهید.

چرا شوهرم میگه بدنت زشته؟

دلایلی مختلفی وجود دارد که باعث می شود شوهر شما بدون مراعات به شما بگوید که بدنت زشت است و یا از اندام، ظاهر و ... شما به وجد نیاید. برخی از مهم ترین دلایل این موضوع عبارتند از:

خیانت و داشتن رابطه با فردی دیگر

شاید بعد از گذشت چند سال از زندگی مشترک، شما متوجه تغییر رفتار شوهرتان شده باشید. احساس کنید او دیگر تمایلی به داشتن رابطه جنسی با شما ندارد و یا دائم می خواهد از شما ایراد بگیرد. او حتی از جملاتی مانند: بدنت زشته، تو دیگر مثل قبل نیستی، از ظاهر تو ناراضی هستم و ... را استفاده کند. یکی از دلایل این موضوع می تواند خیانت و داشتن رابطه با دیگری باشد. البته بهتر است عجولانه قضاوت نکرده و تصمیم نگیرید. سعی کنید رفتار و گفتار او را زیر نظر بگیرید تا متوجه شوید آیا واقعا کسی دیگری وجود دارد یا نه.

از بین رفتن رابطه عاطفی سالم بین زن و شوهر

روان به شدت بر نظرات و انتخابات زوجین تاثیر گذار است. هنگامی که رابطه عاطفی بین شما و همسرتان کمرنگ شده باشد و دیگر مانند قبل اشتیاقی نداشته باشید. تضادها و آنچه که باب میل نیست بیشتر به چشم می خورد. پس ممکن است با کمرنگ شدن روابط سالم شما جملاتی مانند آنچه در بالا گفته شد را از شوهرتان بشنوید.

عدم توجه با ظاهر و بهداشت

گاهی واقعا مقصر همسر شما نیست، بلکه خودتان هستید. عدم توجه به ظاهر و رعایت نکردن بهداشت فردی می تواند باعث شود که شوهرتان از شما دور شده و یا دیگر تمایلی به بودن در کنار شما نداشته باشد. رسیدگی نکردن به بهداشت و یا استفاده نکردن از لباس های زیبا می تواند همسرتان را خسته کرده و او را از شما دور سازد.

نداشتن تناسب اندام

برخی از زنان ممکن است بعد از زایمان، دچار چاقی و عدم تناسب اندام شوند. ورزش نکردن و یا پرخوری های زیاد نیز می تواند تناسب اندام شما را از بین ببرد. اکثر مردان از چاقی افراطی همسر خود شکایت می کنند. مخصوصا هنگامی که شما در ابتدا اندام عالی داشته باشید اما بعد از گذشت مدتی به شدت چاق شوید. این موضوع نیز یکی از مهم ترین دلایل دوری شوهر از همسرش است.

شوهرم به من میگه بدنت زشته، چه کنم؟

شنیدن جملاتی از عدم رضایت و یا تعریف شوهر از زن می تواند برای زنان بسیار ناراحت کننده باشد. اما موضوع مهم این است که هنگامی که با این جملات مواجه شدیم و یا احساس کردیم که همسرمان دیگر مانند قبل از بدن و ظاهرمان خوشش نمی آید. چه باید کرد؟ چگونه مانند قبل جذاب بوده و مورد پسند شوهر باشیم؟ در این قسمت مهم ترین راهکارها را برای شما عزیزان نگارش کرده ایم. این راه حل ها می تواند کمک خوبی برای شما باشد. مهم ترین راهکار برای مقابله با جملات منفی همسر در مورد بدن زن عبارتند از:

دلیل را پیدا کنید

چرا شوهرتان به شما می گوید از بدنت خوشم نمی آید، چرا از ظاهر شما ناراضی است؟ اولین قدم این است که دلیل نارضایتی و یا جملات منفی همسرتان در مورد بدن خود را بدانید. این به شما کمک می کند تا بتوانید مشکل را به نحو احسن حل کرده و دیگر این جملات ناراحت کننده و افسرده کننده را نشنوید. اگر دلیل همسرتان منطقی بود پس به دنبال راهکار مناسب برای حل آن باشید. اگر دلیل منطقی برای حرف های خود ندارد باید به این شک کنید که آیا او به شما خیانت کرده است یا خیر؟

به تناسب اندام و ورزش کردن اهمیت بدهید

ورزش کردن علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تناسب اندام داشته باشید، یک راه عالی برای کسب اعتماد به نفس و روحیه بالا و همچنین شادی است. پس هرگز به خانه نشینی و تنبل بودن عادت نکنید. حتی بعد از بچه دار شدن نیز به ورزش کردن و تناسب اندام خود اهمیت بدهید. سعی کنید بهترین اندام را داشته باشید و با ورزش کردن انرژی زیادی جمع آوری کرده و سلامت بمانید.

بهداشت فردی را رعایت کنید

مسواک زدن، حمام کردن به طور منظم، استفاده از عطر و ادکلن و ... می تواند باعث شود که همسرتان به سمت شما و بدنتان کشیده شود. اگر زنی به بهداشت فردی خود اهمیت ندهد. دائم بدنش بوی نامطبوع می دهد و باعث می شود که شوهر از بدن او خوشش نیاید. پس سعی کنید تا حد معمول به مسائلی که مربوط به بهداشت شما می شود اهمیت داده و آنها را رعایت کنید.

به ظاهر خود رسیدگی کنید

اگر شوهرتان مانند قبل از شما تعریف نمی کند، شاید به این دلیل است که مانند قبل به ظاهر خود و حتی نحوه لباس پوشیدنتان اهمیت نمی دهید. سعی کنید از رسیدگی به ظاهر، لباس ها و اندام خود غافل نشوید. لازم نیست که همیشه لباس های جدید و نو بپوشید. مهم این است که ظاهری آراسته و منظم داشته باشید.

به پوست خود اهمیت بدهید

مراقبت از پوست جز یکی از مهم ترین مسائل برای خانم های خوشگل و خوشتیپ است. اگر بدنتان پر از جوش و یا کک و مک است ایرادی ندارد. این جوش ها و یا مسائلی شبیه به آن جز بدن شما بوده و نباید از آن خجالت بکشید. در عوض می توانید به دنبال راهکارهایی برای درمان و از بین بردن آنها باشید. البته اگر به سلامتی شما آسیب نرساند و قابل حل باشد. شوهری که می گوید بدنت زشته، گاهی منظورش اندام و یا چاقی و لاغری شما نیست. بلکه دوست دارد شما بیشتر به خودتان اهمیت بدهید و به پوست، مو و ظاهر خود رسیدگی کنید.

سخن آخر آویژه

هر زنی دوست دارد که مورد تعریف و تمجید و ستایش همسر خود قرار بگیرد. پس شنیدن جملات منفی شوهر در مورد بدن، اندام و ظاهر زن می تواند به شدت آسیب زننده باشد. سعی کنید هنگامی که با این جملات رو به رو شدید. عصبانی نشوید و یا اعتماد به نفس خود را از دست ندهید. در ابتدا به این فکر کنید که آیا شوهرتان دلایل منطقی برای حرف های خود دارد یا بهانه تراشی می کند. سپس به دنبال راهکارهایی باشید تا مشکلاتی که از منظر شوهرتان وجود دارد را حل کنید. شما با تلاش، اهمیت دادن به خود و مراقبت و صبوری می توانید مورد دلخواه همسرتان باشید.

منبع:

شوهرم میگه بدنت زشته چیکار باید بکنم؟

 :: بازدید از این مطلب : 70
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 9 بهمن 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

هنگامی که به مشاوره و درمان فکر می کنیم، خانواده درمانی جز اولین کلماتی است که به ذهن ما خطور می کند. همانطور که می دانید راهکارها و نظریه های مختلفی برای درمان هر گونه مشکل و یا بیماری روانی و ... وجود دارد. بستگی به اینکه شما در چه زمینه ای مشکل دارید و چه راهکارهایی مورد نیاز شما است، مشاور خانواده نوع درمان شما را مشخص می کند. گفتار درمانی نیز یکی از رویکردهای درمان است که در خانواده درمانی تجربی یا خانواده درمانی ویتاکر مورد استفاده قرار می گیرد. نظریه خانواده درمانی ویتاکر یکی از مهم ترین و کاربردی ترین نظریه ها در شاخه مشاوره خانواده است که می تواند به شما و خانواده شما کمک زیادی بکند.

در این مقاله مشاوران مرکز مشاوره خانواد آویژه سعی کرده اند که در رابطه با خانواده درمانی تجربی اطلاعات کامل و مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهند. اگر به دنبال راهکار و رویکرد مناسب برای حل مشکلات خانواده خود هستید، اما نمیدانید که باید از کدام نظریه و یا راهکار درمانی استفاده کنید، پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

نظریه خانواده درمانی تجربی چیست؟

خانواده درمانی تجربی همانطور که از نامش پیدا است، نوعی درمان است که شامل غوطه ور شدن در یک تجربه خاص است. مشاوره خانواده درمانی تجربی با نام های خانواده درمانی ویتاکر یا خانواده درمانی تجربه نگر نیز شناخته می شود. این شکل از درمان از ابزارهایی مانند سایکودارم، موسیقی، نقش آفرینی، هنر، وسایل، تعامل با حیوانات و گشت و گذار در فضای باز برای درمان استفاده می کند. در خانواده درمانی تجربی اقدام و عمل بسیار مهم است. زیرا هنگامی که فردی درگیر بدن و انجام کاری است، به عناصر روانی دسترسی دارد. سابرینا رومانوف، روانشناس بالینی، می گوید: اقدام و عمل همچنین می تواند پیش روی تغییر باشد. با عمل و انجام دادن، فرد می تواند به روش های جدیدتر نیز فکر کند.

پس خانواده درمانی تجربی همراه با کارهایی است که فرد باید آنها را انجام دهد و تجربه کند. تا بتواند نتیجه مطلوبی بگیرد. این رویکرد درمانی به زوج درمانگر یا مشاور خانواده این امکان را می دهد که اعمال و احساسات شما را در حین شرکت در فعالیت های جدید به شیوه ای واقعی ببیند.

انواع خانواده درمانی ویتاکر

مشاوران خانواده انواع مختلفی از خانواده درمانی ویتاکر را برای درمان و بهبود وضعیت افراد مورد استفاده قرار می دهند. برخی از مهم ترین و کاربردی ترین انواع خانواده درمانی تجربه نگر عبارتند از:

درام درمانی

این نوع خانواده درمانی تجربی به عنوان رواندرام نیز شناخته می شود. نمایش درمانی رایج ترین شکل خانواده درمانی تجربی است. در این نوع از درمان مشاور خانواده سعی می کند تا با بازآفرینی یا ایجاد مجدد موقعیت های متضاد در یک محیط امن، به فرد کمک کند هرگونه احساسات منفی یا سرکوب شده مرتبط با آن موقعیت را رها کند.

موسیقی درمانی

مشاوران خانواده از موسیقی هایی متناسب با فرد، برای ایجاد تغییرات مثبت در رفتار و عملکرد او استفاده می کنند.

هنر درمانی

در مشاوره خانواده از هنر درمانی که یکی از انواع خانواده درمانی تجربی است، استفاده می شود تا به فرد کمک کند از طریق تضادها کار کند و از خودآگاهی بیشتری بهره مند شود. در هنر درمانی از ابزارهای مختلفی مانند نقاشی، مجسمه سازی و طراحی برای درمان بهتر و موثرتر استفاده می شود.

بازی درمانی

این نوع از خانواده درمانی ویتاکر معمولا هنگامی استفاده می شود که مراجعه کننده و یا بیمار کودک باشد. مشاور خانواده از بازی درمانی استفاده می کند تا مشکلات روان شناختی را که کودکان نمی توانند از طریق کلمات بیان کنند، تشخیص داده و برطرف سازند.

درمان در فضای باز

درمان در فضای باز شامل بیابان درمانی، درمان ماجراجویی و ... است. این نوع از خانواده درمانی تجربی ترکیبی از گشت و گذار در طبیعت، فعالیت های ماجراجویی و جلسات درمانی است. درمان در فضای باز به افراد کمک می کند تا استرس و اضطراب خود را کاهش دهند و بهتر بتوانند با مشاور خانواده ارتباط برقرار کنند.

درمان به کمک حیوانات

گاهی اوقات و متناسب با شرایط، تعامل با حیوانات و مراقبت از آنها می تواند یک راهکار درمانی باشد. جلسات درمانی با حیوانات می تواند شامل حیواناتی مانند اسب یا سگ باشد.

معرفی مهم ترین تکنیک در خانواده درمانی تجربی

تکنیک هایی که در خانواده درمانی تجربی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند بسته به نوع درمان و مشکل فرد، متفاوت باشند. سایکودرام رویکردی است که مردم بیشتر آن را با درمان تجربی مرتبط می دانند. سایکودرام شامل بازسازی موقعیت های حیاتی از روابط گذشته است و هدف آن کار بر روی نتایج درمانی مشخص در قالب یک نمایش است.

در سایکودرام، فرد مراجعه کننده موقعیتی را که در زندگی او رخ داده است، به نمایش تبدیل می کند. ممکن است مشکل یا شرایطی در گذشته برای فرد وجود داشته باشد که همچنان برروی روان و زندگی او تاثیر منفی می گذارد. فرد با استفاده از سایکودرام این موضوع را به زمان حال و همان موقعیت مکانی می آورد. جایی که می توان به طور فعالانه با آن برخورد کرد و برای همیشه این مشکل را حل کرد. مشاوره خانواده با استفاده از سایکودرام به فرد این فرصت را می دهد تا در فضایی امن نقش خود را به خوبی بازی کند و موقعیت ها را مجدد به نمایش بگذارد.

مشاور خانواده سعی می کند فضایی بین خیال و واقعیت ایجاد کند که به فرد این امکان را می دهد راه های جدیدی را برای واکنش به موقعیت ایجاد کند. با هر بار اجرای مجدد آن، فرد به سمت درک و پیدا کردن روشی سازگارتر برای نشان دادن واکنش به آن موقعیت می رسد. استفاده از نمایش به فرد این امکان را می دهد که هنگام انجام نمایش و بازی در یک موقعیت، مکث کند تا آنچه را که اتفاق افتاده پردازش کند.

خانواده درمانی تجربه نگر می تواند برای چه افراد و شرایطی مفید باشد؟

بیماری های روانی و شرایط بسیار زیادی هستند که می توان با استفاده از نظریه درمانی ویتاکر آنها را حل کرد. برخی از مهم ترین بیماری های روانی و شرایط سلامت روان که می توان با استفاده از درمان ویتاکر به آنها پاسخ مناسب داد، عبارتند از:

♥ مدیریت خشم برای افرادی که نمی توانند خشم خود را کنترل کنند و حتی بخاطر مسائل کوچک و پیش پا افتاده عصبانی و خشمگین می شوند.

♥ برای درمان اضطراب و استرس افرادی که بیش از اندازه اضطراب دارند و نمی توانند آن را مدیریت کنند.

♥ برای درمان اختلال کمبود توجه بیش فعالی نیز می توان از نظریه درمانی ویتاکر استفاده کرد.

♥ درمان اختلالات رفتاری

♥ بیماری های روانی مانند افسردگی، ناامیدی و پریشانی نیز با خانواده درمانی تجربی قابل درمان هستند.

♥ درمان اختلالات اشتها

♥درمان اختلالات رفتاری مخصوصا در کودکان و نوجوانان

♥ از بین بردن غم و اندوه و ایجاد شادی و نشاط در خانواده

♥مقابله با ترس ها و فوبیاها

♥ رفع اختلافات خانوادگی و بهبود روابط خانواده

♥ مقابله با مصرف مواد مخدر یا لکل

♥ درمان افرادی که از یک سانحه و یا موقعیت به شدت آسیب دیده اند.

مزایای خانواده درمانی تجربه گر چیست؟

مسلما هر رویکرد درمانی مزایای منحصر به فرد خود را دارد. بعد از بررسی ها و تحقیقات انجام شده، مشاوره خانواده تلفنی مهم ترین مزیت های خانواده درمانی تجربه گر را موارد زیر دانسته اند:

حل وضعیت

نظریه درمانی ویتاکر می تواند به شما کمک کند موقعیت های آسیب زا یا متضاد در گذشته را کشف و بازسازی کنید. علاوه بر این، می تواند به شما کمک کند تا هرگونه احساسات منفی را که در خود نگه می داشتید و از بروز آن خودداری می کردید، رها کنید و وضعیت خود را بهبود بخشید.

پردازش عاطفی

در خانواده درمانی تجربی مشاوران خانواده به گونه ای عمل می کنند که شدت احساسات فرد ظاهر شود. این کار کمک می کند تا امکان پردازش عاطفی عمیق تر فراهم شود.

کاهش اجتناب

مسلما شما ممکن است موقعیت ها و خاطرات تلخی را پشت سر گذاشته باشید. این خاطرات باعث می شود که شما تمایل داشته باشید از افکار، افراد، مکان ها یا مکالمات مربوط به آن موقعیت های دشوار که تجربه کرده اید، اجتناب کنید. خانواده درمانی تجربه نگر به شما کمک می کند تا با این رویدادها یا افراد روبه رو شوید و مشکل خود را برای همیشه حل کنید.

دیدگاه های تغییر یافته

نمایش و سایکودرام به فرد این امکان را می دهد که به جای دیگران خودش را قرار دهد و از دیدگاه های مختلف به موضوع بپردازد. این موضوع می تواند به شما کمک کند دیدگاه دیگران را ببینید و انگیزه آنها را درک کنید. نظریه درمانی ویتاکر کمک می کند تا افراد با گذشت زمان، خاطرات و رویدادها را بپذیرند، ببخشند و فراموش کنند.

بیان خلاق

انواع مختلف از خانواده درمانی تجربی مانند: موسیقی درمانی، هنر درمانی و نمایش درمانی، می توانند به شما کمک کنند تا خود را خلاقانه بیان کنید.

سخن آخر

نظریه درمانی ویتاکر یک شکل درمانی فراگیر و عملی است. که از ابزارها و روش های بیانی مختلفی استفاده می کند. این نوع از درمان می تواند به شما کمک کند موقعیت های دشوار را کشف کنید، احساسات خود را پردازش کنید و هر موضوع و مشکلی را از منظری متفاوت ببینید. مشاوره خانواده با استفاده از این نوع درمان به افراد کمک می کند تا دیدگاه های خود را گسترش دهند و هنگام مواجه با مشکلات و یا تصمیم گیری های سخت، بهترین عملکرد را داشته باشند. شما با استفاده از خانواده درمانی تجربی می تواند حتی بیان خلاق خود را نیز ارتقاء بدهید.

اگر از نظر فردی و یا خانوادگی، زناشویی و ... دچار مشکل شده اید و احساس می کنید که می توانید از نظریه درمانی ویتاکر برای بهبود شرایط و وضعیت خود، کمک بگیرید. پس باید به سراغ مشاور خانواده ای بروید که در این زمینه مهارت دارد. شما ممکن است ترجیح دهید از موسیقی درمانی و یا درام درمانی برای بهبود خود و یا توضیح مسائل و مشکلات استفاده کنید. پس باید به دنبال مشاوره خانواده ای باشید که در این زمینه خبره بوده و تخصص دارد. با آرزوی موفیت برای شما مرکز مشاوره آویژه.

نظریه مشاوره خانواده درمانی مینوچین:: بازدید از این مطلب : 97
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 7 بهمن 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

آیا شوهرتان با کار کردن شما بیرون از منزل مخالف است؟ آیا همسرتان به طور ناگهانی به شما می‌ گوید که با وجود اینکه مادری شاغل با درآمد عالی هستید، در خانه بمانید؟ ترک شغل یا دست از کار کشیدن برای زن مستقل و کسی که همیشه درآمد خوبی برای خود داشته است، می تواند سخت و خسته کننده باشد. پس متقاعد کردن شوهرتان برای رفتن به سرکار بسیار مهم است. البته باید به گونه ای رفتار کنید که زندگی مشترکتان به خطر نیفتد. مخصوصا هنگامی که تمام شرایط درست و عالی است و فقط شوهرتان اجازه نمی دهد شما به سرکار بروید.

مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه به بررسی شرایط و راهکارهایی برای کنترل و مدیریت این مشکل پرداخته اند. اگر شوهر شما نیز اجازه نمی دهد به سرکار بروید و یا بعد از بچه دار شدن به شما گفته است دیگر نباید بیرون از خانه کار کنید، پس مطالعه این مقاله جامع و کاربردی را از دست ندهید.

راهکارهایی برای مقابله با شوهری که نمی گذارد سرکار بروید

مسلما مخالفت شوهر در رابطه با سرکار رفتن زن، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی این دلایل منطقی بوده و گاهی هیچ دلیل منطقی وجود ندارد. مهم این است که شما بتوانید این شرایط را کنترل کرده و نظر همسرتان را تغییر بدهید. اگر نمی ‌دانید چگونه مشکل را کنترل کنید، در زیر 5 راهکار برجسته برای چنین موقعیتی وجود دارد. می توانید از این راهکارها برای بهبود شرایط استفاده کنید.

تمام گزینه های ممکن را در نظر بگیرید

تصمیم شریک زندگی شما برای ماندن در خانه ممکن است ناشی از مشکلات پیرامون خانواده باشد. برای مثال، این تصمیم می‌ تواند ناشی از عدم صرف وقت کافی با کودکان باشد، یا شاید شغل فعلی ‌تان باعث استرس شما شده است و شما نمی توانید در خانه به بهترین شکل عمل کنید. در چنین مواردی، مهم است که سناریوهایی را شناسایی کنید که می توانند این مشکل را مهار کنند. البته راهکارهایی جدای از ترک شغل خوب و ماندن در خانه. اگر مشکل استرس در محل کار و زمان ناکافی با خانواده است. شما باید مواردی مانند انتخاب شغل بهتر را در نظر بگیرید که ممکن است مشکل شما را کاهش دهد و به شما کمک کند زمان بیشتری را با فرزندان خود بگذرانید.

در مورد تصمیمات خود با همسرتان صحبت کنید و از او بپرسید که آیا او به غیر از راه حلی که اشاره کرد، راه حل های دیگری هم دارد یا خیر. به دنبال راهکارهایی باشید که هم شما کار کردن بیرون از منزل را از دست ندهد و هم همسرتان مخالف کار کردن شما نباشد.

در مورد درآمد ناکافی یک نفر برای اداره خانواده صحبت کنید

متاسفانه امروزه شرایط اقتصادی به گونه ای است که در بسیاری از خانواده ها کار کردن مرد به تنهایی جوابگو نبوده و نمی تواند حتی نیازهای ضروری خانواده را برطرف سازد. شاید زندگی با درآمد همسرتان به تنهایی سخت بوده و گاهی حتی غیر ممکن باشد. پس در این رابطه با او صحبت کنید. از دشواری ها و مشکلاتی که بعد از ترک کار شما خانواده را درگیر می کند مانند عدم رفاه و مشکلات اقتصادی با او صحبت کنید. بهترین کار این است که تمام هزینه های خانه را هر چقدر هم که اندک باشد، بنویسید و سعی کنید آنها را در بودجه همسرتان بگنجانید. اگر نقاط تنگی وجود دارد و بسیاری از چیزها را نمی توان به درستی مدیریت کرد، پس او باید در تصمیم خود برای ترک شغل تجدید نظر کند.

آمار شما ثابت می کند که پولی که از شغل خود به دست می آورید، کمک زیادی به خانواده می کند. پس می تواند راهی باشد تا همسرتان از تصمیم خود صرف نظر کرده و اجازه کار کردن را به شما بدهد.

مشخص کنید که خودتان چه می خواهید

برای بسیاری از زنان، تصمیم آنها برای ماندن در خانه احتمالاً توسط همسر، دوستان یا همکارانشان تحریک شده است. بسیاری از زنان اعتراف کرده اند که بدون کار کردن یا کسب درآمد احساس خوبی نسبت به زندگی خود ندارند. به همین دلیل مهم است که قبل از تصمیم گیری، آنچه را که واقعاً می خواهید در نظر بگیرید.

ممکن است همسرتان به دلایل خاصی مانند مراقبت از فرزندتان یا به طور کلی گذراندن وقت بیشتر با او به عنوان یک زوج متاهل به شما پیشنهاد کند که یک همسر خانه نشین شوید. سعی کنید قبل از تصمیم گیری نهایی در ابتدا خودتان، معیارها و آرزوهایی که دارید را بسنجید. آیا می توانید از کار کردن دست بکشید در صورتیکه ناراحت نباشید و احساس نارضایتی در زندگی نداشته باشید.

 تمام روز در خانه چه کار خواهید کرد؟

اگر همسرتان مدام در مورد خانه ماندن شما اظهار نظر می کند، به این فکر کنید که تمام روز در خانه چه کار خواهید کرد. حتی اگر ممکن است کارهایتان را انجام دهید، نظافت منزل را انجام دهید، یا کارهای خاصی را برای خانه انجام دهید، آیا می توانید بیشتر اوقات از پس تنهایی برآیید؟ آیا شریک زندگی شما آنجا خواهد بود تا تنهایی را کاهش دهد؟ بدانید که همسر شما به عنوان تنها تامین کننده، ممکن است آنقدر شلوغ باشد که نیازهای شخصی یا عاطفی شما را برآورده نکند. وقت آزاد زیادی در اختیار خواهید داشت و برخی از دوستانتان نیز وقت کافی برای همراهی با شما ندارند. علاوه بر این، حتی اگر شما یک مادر هستید، فرزندانتان مشغول فعالیت های مدرسه خواهند بود.

اگر نمی توانید از عهده تعاملات اجتماعی کمی برآیید و به شدت نیاز به تعامل با مردم دارید، پس باید در تصمیم خود تجدید نظر کنید. علاوه بر این، باید نگرانی های خود را با همسرتان در میان بگذارید و به او بگویید در خانه ماندن می تواندد شما را از نظر روحی و روانی ضعیف کرده و مشکل ایجاد کند.

به استرس و اضطراب ها فکر کنید و در رابطه با آنها صحبت کنید

شاید همسر شما و یا حتی خودتان إحساس کنید که در خانه ماندن بسیار بهتر از کار کردن است. زیرا زمان آزاد زیادی خواهید داشت و مسئولیت های کمتری نیز به عهده شما خواهد بود. اما خانه داری هم میتواند به اندازه کار کردن بیرون از خانه سخت باشد و استرس های زیادی همراه خود داشته باشد. خانم هایی که زمانی شاغل بوده اند نمی توانند در خانه ماندن را طاقت بیاورند. آنها استرس و اضطراب زیادی را تحمل می کنند و ممکن است فردی افسرده، ناراحت و ناامید شوید. پس در این باره فکر کنید و با شوهر خود نیز مشورت کنید. به او بگویید که در خانه ماندن می تواند برای شما مشکل ایجاد کند و باید از تصمیم خود تجدید نظر کند.

سخن آخر

مسلما مستقل بودن زن می تواند در بسیاری از شرایط راهگشا بوده و خانواده را از بن بست ها و مشکلات نجات دهد. اما نباید اجازه دهید سرکار رفتن شما به فرزندان و مسائل مربوط به زندگی مشترک شما آسیب برساند. اگر همسرتان احساس می کند که شما نمی توانید هم مسئولیت خانه و هم سرکار را باهم به خوبی اجرا کنید. باید در این باره با یکدیگر بحث و گفتگو کنید. سعی کنید با رفتار و صحبت های منطقی همسرتان را راضی کنید و به گونه ای برنامه ریزی کنید که بتوانید هم به مسائل خانه و هم به مسائل کار خود رسیدگی کنید.

منبع:

شوهرم نمیزاره برم سر کار چیکار باید بکنم؟

 


:: بازدید از این مطلب : 78
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 7 بهمن 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

شما ممکن است با خانواده شوهرتان زندگی کنید و یا حتی از آنها دور باشید اما همیشه شوهرتان خانواده خود را به شما ترجیح بدهد و برای آنها احترام و ارزش بیشتری قائل باشد. متاسفانه در برخی از فرهنگ ها مرد بعد از ازدواج نیز باید مراقبت از والدین و خواهر و برادرهایش را در اولویت قرار داده و حتی به آنها بیشتر از همسر خود اهمیت بدهد. در این شرایط به جای عصبانیت، کشکمش و یا درگیری با شوهر می توانید به فکر برداشتن گام هایی برای تعادل ساختن زندگی خود باشید.

مشاوران مرکز مشاوره تلفنی خانواده آویژه به بررسی این موضوع پرداخته و راهکارهایی را برای مقابله با شوهری که خانواده اش را به زنش ترجیح می دهد، نگارش کرده اند. اگر شما نیز از این وضعیت خسته شده اید و می خواهید اولویت همسرتان باشید، پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

راهکارهایی برای مقابله با شوهری که خانواده اش را به همسرش ترجیح می دهد

شما می توانید از راهکارهای زیر برای متعادل ساختن زندگی خود استفاده کنید.

رابطه قوی شوهرتان با مادرش را بپذیرید

اکثر پسران رابطه قوی با مادرانشان دارند. برخی از مردان بعد از ازدواج این رابطه را محدود می کنند. اما برخی دیگر نمی توانند وابستگی به مادر را کاهش دهند. اگر همسرتان باید هرروز با مادرش صحبت کند و یا در هفته چندین بار به او سر می زند، ناراحت نباشد. هرگز او را سرزنش نکنید و یا نگویید از رفتارش ناراحت می شوید. نشان دادن حساسیت می تواند شرایط را بدتر سازد. پس سعی کنید این واقعیت که پسران به شدت مامانی هستند را بپذیرید.

برای سفر دو نفره برنامه ریزی کنید

ممکن است شما در تمام سفرهای خود مجبور بوده باشید که همراهی والدین و یا خواهر و برادر همسرتان را بپذیرید. این می تواند واقعا آزار دهنده باشد. پس دست به کار شوید. به شوهرتان بگویید اگر سالی دو بار به مسافرت می روید، یکی با خانواده اش باشد و دیگری خودتان باشید با فرزندانتان. خودتان با همراهی فرزندان و شوهر مقصدی را انتخاب کنید و برنامه سفر بچینید. در این شرایط شما می توانید با همسرتان در مکانی که خانواده اش حضور ندارند، خوش بگذرانید و تفریحاتی که می پسندید را انجام دهید.

 یک بودجه تنظیم کنید

اگر می بینید که بیشتر درآمد شوهرتان برای خانواده اش صرف می شود، در صورتیکه آنها خودشان وضع مالی مناسبی دارند و شما در آخر ماه با مشکلات مالی مواجه می شوید. با شوهرتان بودجه ای را برای خانواده در نظر بگیرید. این بودجه تعیین می کند که چقدر باید برای خانواده خودتان باشد و چه مقدار می تواند کمک به والدین همسرتان باشد. به او بگویید که او باید هزینه های ضروری خانواده اش را پاسخ دهد. او مسئولیت تامین و رفاه خانواده را بر عهده دارد. پس نباید از این مسئولیت فرار کند. با تعیین بودجه دیگر شوهرتان نمی تواند خانواده اش را در اولویت بگذارد.

 دیدارهای نسبی را کاهش دهید

آیا خانه شما شبیه یک کاروانسرا است که در آن اقوام حتی بدون تماس تلفنی وارد آن می شوند و از شما انتظار دارند که بهترین ها را برایشان آماده کنید؟ در این شرایط شوهر متوجه فشارهایی که برروی همسر است نمی شود و نمی داند که زندگی خود را خراب کرده است. پس سعی کنید با همسرتان صحبت کنید. به او بگویید که آخر هفته ها را برای چنین ملاقات هایی داشته باشد. مرزهای خود را مشخص کنید و با بستگان نیز به صورت مودبانه و محترمانه نسبت به کارها و درگیری های خود صحبت کنید. از آنها بخواهید قبل از آمدن به منزل شما، اطلاع بدهند و یا رفت و آمد دو طرفه داشته باشید.

به خودتان اهمیت بدهید

به یاد داشته باشید که اهمیت ندادن به خود باعث می شود که دیگران نیز به شما اهمیت ندهند و برای شما ارزش قائل نشوند. پس سعی کنید خودتان را در اولویت قرار دهید. ورزش کنید، به ظاهر خود رسیدگی کنید و برای تفریح وقت بگذارید. این کار باعث می شود همسرتان نیز به شما اهمیت داده و متوجه شود که شما نیز نیازها و خواسته هایی دارید.

او را از رفتارهای افراطی اش آگاه سازید

ممکن است خواهر یا برادر همسرتان بیمار شده باشد. شوهرتان هر روز دو یا چندبار به او سر می زند و از رسیدگی به فرزندان غافل شده است. مثلا ممکن است پسر شما امتحان ریاضی داشته باشد و گریه های دختر کوچولوی شما اجازه ندهد تا به پسرتان رسیدگی کنید. در این شرایط حضور همسرتان به شدت احساس می شود. اما او حواسش به امور خانواده خود نیست. او ممکن اس این رفتار را ناخودآگاه و از روی نگرانی انجام دهد. پس با او در مورد رفتارهای افراطی اش صحبت کنید. از او بخواهید که بین شما و خانواده اش تعادل برقرار کند. مثلا می تواند امروز که پسرتان امتحان دارد، به او کمک کند و فردا به دیدار برادر یا خواهرش برود. این کار می تواند باعث شود که شما نیز در اولویت های او قرار بگیرید.

 خانواده خود را در اولویت قرار دهید

اگر شوهرتان خانواده اش را بر شما ترجیح می دهد. شما نیز خانواده خود را بر او ترجیح دهید. والدین خود را در تعطیلات خانوادگی خود قرار دهید و زمانی که او برای مادرش هدیه می‌ خرد، همان‌ ها را برای مادرتان نیز بخرید. به اندازه شوهرتان با والدین خود وقت بگذرانید یا به دیدن برادر و خواهرهای خود بروید. اما این کار را با حس انتقام جویی یا برای تلافی کردن رفتار او انجام ندهید. در عوض، آن را راهی برای پر کردن زمانی که شوهرتان در دسترس شما نیست، با محاصره کردن خود با افرادی که دوستشان دارید، در نظر بگیرید.

این کار به همسرتان کمک می کند تا متوجه شود که تحمل رفتارش تا چه میزان سخت بوده و به شما آسیب رسانده است. شما با تکرار رفتار او مانند یک آینه عمل کرده اید که بازتاب رفتارش است و او می تواند عیوب خود را متوجه شود.

 احساسات خود را به اشتراک بگذارید

ارتباط سالم و صادقانه کلید حل هر مشکلی در رابطه است. شوهر شما ممکن است حتی نداند که شما احساس می کنید که او خانواده خود را به جای شما انتخاب می کند. کاری که او انجام می دهد به طور طبیعی برای او اتفاق می افتد. ممکن است همسرتان متوجه نشود که با این رفتار چقدر به شما آسیب رسانده است. پس سعی کنید احساسات خود را بیان کنید. می توانید کنار هم بنشینید و راه حلی مناسب برای این مشکل پیدا کنید. به این ترتیب سوء تفاهم ها برطرف شده و روابط شما بازیابی می شود.

سخن آخر

اینکه شوهر شما خانواده اش را در اولویت قرار داده دلیل نمی شود که شما و فرزندانش را دوست نداشته باشد. او از کودکی اینگونه رفتار کردن را آموخته است و نمی تواند بین همسر و خانواده خود تعادل برقرار سازد. پس شما باید با سعی و تلاش این رفتار و عادت همسر خود را کاهش داده و زندگی خانواده خود را متعادل سازید. شما می توانید از راهنمایی های مشاوره خانواده در این زمینه استفاده کرده و روابط خود را بازیابی کنید. مشاور می تواند به شما کمک کند تا تعادل را به زندگی خود هدیه کنید.

منبع: همسرم خانواده اش را به من ترجیح میدهد:: بازدید از این مطلب : 75
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 7 بهمن 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

  
مهارت های تصمیم گیری (Decision-making skills) دو راهی است که از یک طرف به قصری با شکوه می رسد و طرف دیگرش به ته چاهی می رود که تیره و تار است . قدرت انتخاب در موقعیت های حساس مانند بازی کامپیوتری است که زمان هم در آن اهمیت دارد و اگر به موقع انتخاب نکنید خیلی زود بازنده می شوید.

مهارت های تصمیم گیری فقط در مواقع سخت و انتخاب های بزرگ زندگی لازم و ضروری نیستند بلکه شما تمام زندگی را در حال انتخاب بین دو یا چند چیز هستید که هر انتخاب نتایج مختلفی را برایتان به وجود می آورد . صبح که چشم باز می کنید باید انتخاب کنید می خواهید امروز صبحانه شیر بنوشید یا چای ؟ پیاده به محل کارتان می روید یا با ماشین می روید ؟ در واقع می توانید مهارت های تصمیم گیری خودتان را با همین اتفاقات روزمره کوچک پرورش دهید تا هنگام انتخاب های سخت تر به مشکل بر نخورید.در فرآیند تصمیم گیری (decision process) ذهن دچار چالش می شود و برای قدرت تصمیم گیری (Decision-making power) لازم است انتخاب کردن را بلد باشیم. داشتن مهارت های تصمیم گیری باعث می شود راحت تر راه درست را از غلط تشخیص دهید و کم تر به درد سر بی افتید.

مهارت های تصمیم گیری همان مهارتی است که توسط آن می توانیم در موقعیت های سخت بهترین راه را انتخاب کنیم . گاهی به دلیل راه های زیادی که پیش رو داریم تصمیم گیری برایمان سخت می شود و برای انتخاب به شک می افتیم و گاهی تصمیمات اشتباهی می گیریم و یا برای فرار از شرایط سخت از تصمیم گیری فرار می کنیم.

مهارت تصمیم گیری حل مسئله
مهارت تصمیم گیری حل مسئله (Decision-solving skills problem solving) درست در مواقعی که در یک بحران گیر افتاده ایم به دادمان می رسند . با داشتن این مهارت ها کم تر دچار استرس و نگرانی (Stress and worry) می شویم و با ارامش بیشتر قطعا راه های مناسب تری را پیدا می کنیم .

مهارت تصمیم گیری حل مسئله در هر کس منحصر به خودش است و تصمیم گیری هرکس با توجه به ویژگی های شخصیتی (Personality characteristics) و موقعیتی که در آن قرار می گیرد متفاوت است .

برخی افراد در شرایط تصمیم گیری دچار استرس می شوند و قادر به انتخاب یک گزینه (option) نیستند برخی دیگر از انتخاب کردن می ترسند و انتخاب های خود را مدام به تعوق می اندازند گاهی هم افراد عجولانه تصمیمی می گیرند که بعدا برایشان پشیمانی به بار می آورد. همه ی این اتفاقات از نداشتن مهارت تصمیم گیری حل مسئله است .

تصمیم گیری درست زمانی اتفاق می افتد که هم راه های انتخاب را به درستی بشناسید هم از مهارت های تصمیم گیری حل مسئله آگاه باشید آنگاه با شناسایی گزینه های پیش رو و سنجش عواقب هر انتخاب و در نظر گرفتن شرایط می توانید در کم ترین زمان بهترین گزینه (best option) را انتخاب نمایید و در واقع انتخاب هایتان از کیفیت بهتری برخوردار است .

 

مهارت تصمیم گیری در زندگی
مهارت تصمیم گیری در زندگی  (Decision making skills in life) مانند چراغی است که مسیر زندگی را برایتان نورانی می کند و به شما این اجازه را می دهد که در سرنوشت (Fate) خود تاثیر گذار باشید و نگذارید اتفاقات راه را برایتان مشخص کنند . نکته این جاست که قبل از هر کاری باید بدانید مهارت تصمیم گیری چیست ؟ (What is the decision making skill) تا بعدا بتوانید راه های مهارت تصمیم گیری در زندگی را بیاموزید.

همچنین برای داشتن مهارت تصمیم گیری در زندگی نیاز است توانایی های خاصی مثل خود شناسی(Self Knowledge)، درک ارزش هایی که برای خود و خانواده مهم هستند و مهارت هایی برای انتخاب هدف ها (Target selection) را داشته باشید

مهارت تصمیم گیری در کودکان
مهارت تصمیم گیری در کودکان (Decision making skills in children) یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به کودکان آموزش داده شود تا در آینده در تصمیم گیری هایشان دچار مشکل نشوند . سعی کنید از همان کودکی به کودکان بیاموزید در مسائل مربوط به خودشان تصمیم بگیرند مثلا وقتی میخواهید برای کودکتان عروسکی بخرید بگذارید حداقل رنگش را خودش انتخاب کند یا وقتی به رستوران می روید به کودکان این اجازه را بدهید تا خودش غذایش را انتخاب کند . بگذارید کودکتان از همان کودکی تعریف درستی از تصمیم گیری داشته باشد زیرا ذره ذره روبه رو شدن با مشکلات و چالش های تصمیم گیری نتیجه ی مطلوبی را در بزرگسالی می گذارد و کودک یاد میگیرد که هر تصمیم چه نتایجی دارد در نتیجه در آینده نه با احساسات تصمیم گیری می کند نه از تصمیم گیری ها فرار می کند .

مهارت تصمیم گیری در کودکان  با اشتباه کردن شروع می شود ، بهتر است بگویم به کودکتان اجازه دهید که اشتباه کند این کار لازمه ی زندگی است و اگر این اتفاق در کودکی رخ ندهد به اشتباهات بزرگ تری در بزرگسالی ختم می شود .

آموختن مهارت های زندگی
فرزندتان را برای تصمیم درستی که می گیرد تشویق کنید تا یاد بگیرد برای تصمیماتش فکر کند ، اما بهتر است کودکتان را در تصمیم گیری راهنمایی کنید و دست پاچه اش نکنید . به طور مثال سعی کنید برای راهنمایی انتخاب هایش را محدود کنید و مقایسه را از بین چند چیز به یک یا دو مورد محدود کنید .

سعی کنید تصمیمات کودکتان با بزرگ شدنش رشد کند و مرحله به مرحله مهم تر و سخت تر شود . نکته جالب این است که با این کار و راهنمایی های به موقع شما بهترین فرشته ی راهنمای فرزندتان در زندگی اش می شوید و او یاد می گیرد همیشه با یک فرد آگاه مشورت کند . این خود شیوه ای برای آموختن مهارت های زندگی (Life Skills) است.

مهارت تصمیم گیری در ازدواج
مهارت تصمیم گیری در ازدواج (Decision-making skills in marriage) از جمله تصمیمات مهم زندگی است که تاثیرات روحی و جسمی بارزی را در زندگی افراد می گذارد. این تصمیم گیری به عوامل زیادی وابسته است که هر فرد به گونه ای خاص با آن برخورد می کند .اما مهم ترین نکته این است که تصمیم ازدواج صرفا از روی احساسات نباشد زیرا در اکثر مواقع با شکست رو به رو خواهد شد .

برخی از افراد صرفا چون فردی را دوست دارند راضی به ازدواج با او می شوند ، باید بگویم درست است یک ازدواج عاشقانه (Romantic marriage) بسیار زیبا و دلچسب بنظر می رسد اما به هیچ عنوان دوست داشتن به تنهایی ضامن یک زندگی خوب نیست .

گاهی هم افراد به دلیل اصرار های اطرافیان و با این دید که فرد مقابل موقعیت مناسبی دارد به ازدواج تن می دهند که این نوع ازدواج هم صرفا از روی احساسات است و تصمیم درستی نیست .

 

تشخیص درست از نادرست
مهارت تصمیم گیری در ازدواج معمولا زمانی برای افراد سخت می شود که ملاک هایی که از قبل گذاشته اند خیلی دور از واقعیت بوده باشد و در واقعیت با فردی روبه رو شوند که از ملاک هایشان خیلی دور است. یکی از راه های بسیار مناسب در انتخاب همسر و قدرت تصمیم خوب و بد که این روز ها بیش از پیش بین مردم نیز جا افتاده است راهنمایی گرفتن از یک یا چند مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی است که با پرسیدن سوالات فراوان از جهت های مختلف و تشخیص درست تر و دقیق تر افراد ، به آن ها در تصمیم گیری کمک می کند .

به هر حال داشتن مهارت های تصمیم گیری در هر کاری جز مهم ترین مهارت ها است که لازمه ی داشتن زندگی موفق است و بهتر است همه ی افراد از همان سنین کودکی آن را تمرین کنند .

راه های تمرین مهارت تصمیم گیری :

1.نتیجه ی تصمیماتتان را بسنجید .به این فکر کنید که با انتخاب این راه چه آینده ای را برای خودتان رقم خواهید زد.

2.گزینه ها را محدود کنید . اطرافتان را با گزینه های سرسام آور شلوغ نکنید .

3.وقتتان را برای تصمیمات جدی تر بگذارید و وقتتان را بیخد تلف نکنید .

4.مشورت را فراموش نکنید .

5.تحقیقاتتان را کامل کنید سپس تصمیم بگیرید.

6.به اشتباهات انتخاب های گذشته فکر نکنید و روی موضوع جدید تمرکز کنید تا نتیجه مطلوب تری داشته باشید.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده تلفنی روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره مهارت تصمیم گیری به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  مشاوره تلفنی خانواده رایگان

 


:: بازدید از این مطلب : 94
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 1 بهمن 1401 | نظرات ()