در چه سنی کودکان بیشتر لجباز میشوند ؟
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

لجبازی کودکان از جمله دغدغه های همیشگی والدین و فعالان در حوزه روانشناسی کودک در سرار جهان و همه فرهنگ ها است . لجبازی کودکان میتواند دلایل زیادی داشته باشد و هم ممکن است به دلیل اختلالات روانی باشد و یا ممکن است لجبازی کودک ما به دلیل بازخورد تربیتی باشد که ما اعمال کردیم . لجبازی کودک از جمله مواردی است که حتما باید توسط والدین مورد توجه قرار بگیرد . زیرا میتواند آینده کودک را تحت تاثیر قرار بدهد و در تعاملات اجتماعی کودک که بسیار در ارتباطات اجتماعی آینده او نقش کلیدی بازی کند . در مشاوره کودک عنوان میشود که لجبازی کودک اگر به دلیل عدم در پیش گرفتن رفتارهای تربیتی صحیح از سمت پدران و مادران باشد نیز میتواند خطرناک باشد و در فرد نهادینه شود .  در ادامه بیشتر راجع به لجبازی کودکو علت آن صحبت میکنیم .

علت لجبازی کودکان

علت لجبازی کودکان از دید صاحب نظران حوزه مشاوره کودک میتواند رفتار های اتخاذ شده نامناسب والدین در برابر فرزندان باشد . بسیار مشاهده میشود که امرو نهی های بی مورد و باید و نباید های خیلی زیاد یکی از مواردی است که میتواند علت لجبازی کودکان باشد . کودک این رفتار را از حدود دو تا سه سالگی با تجزیه و تحلیل که در طول دوره رشد می آموزد و متوجه میشود .مورد دیگری که میتواند به عنوان علت لجبازی کودکان از نظر متخصصان مشاوره خانواده شناخته شود این است که کودک بدون اینکه آگاهی کاملی از مقوله و موضوع لجبازی داشته باشد با لجبازی افراد و اطرافیان خود را محک میزند . علت لجبازی کودکان را اگر بخواهیم دقیق متوجه شویم تا با اقدام خوب و به موقع از آن جلوگیری کنیم فقط باید در روند مشاوره کودک به آن پی ببریم .

درمان لجبازی کودکان

درمان لجبازی کودکان را همانطور که ذکر شد باید در روند آموزه های روانشناسی کودک آموخت . ما در اینجا به چند نکته که در درمان لجبازی کودکان موثر میباشد اشاره خواهیم کرد .

 • از بحث درمورد موضوع مورد لجبازی کودک به منظور متقاعدکردن او در مورد اینکه حق با شماست قطعا باید دوری کنید چون در کمک به درمان لجبازی کودکان نتیجه عکس میدهد .
 • حتما یادتان باشد که گوش شنوایی برای فرزند خود باشید و به راستی و حقیقتا به حرف های او گوش کنید چون کودکان به خوبی صداقت شما را تشخیص می‌دهند .
 • حتما یادتان باشد که تا حد ممکن اصلا عصبانی نشوید عصبی شدن و برخورد تند شما با کودک به عنوان اصلی ترین مرجع قدرت و آرامش او کودک شما را کاملا در هم میریزد و موجب بد تر شدن اوضاع خواهد شد .

علت لجبازی کودکان

سن لجبازی کودکان

سن لجبازی کودکان معمولا بعد از ۲سالگی در آنها مشاهده میشود و خانواده ها میتوان تغییرات را در این زمینه حس کنند . سن لجبازی کودکان معمولا دوران اوج خود را در حدود ۳تا ۵سالگی به خود اختصاص میدهد . علاوه بر سنی که برای لجبازی کودکان در نظر گرفته میشود نوع عکس العمل پدرو مادر نیز بسیار مهم و تاثیر گذار است . تصور کنید پدرو مادری که با دیدن لجبازی کودک خود با او به شدت و خشن رفتار میکنند قطعا باعث بیشتر شدن این رفتار در کودک میشوند تا والدینی که با آرامش و خونسردی لجبازی فرزندشان را مدیریت میکنند . به والدین پیشنهاد میشود که در صورت عدم توانایی در کنترل این مسئله حتما از مشاوره اختلال کودکان بهره ببرند تا بتوانند یک برنامه مفید و مدون و مرتب را نسبت به شخصیت کودک خود در دستور کار قرار بدهند .

برخورد با لجبازی کودکان

برخورد با لجبازی کودک باید بسیار با دقت و توجه اتفاق بیفتند . کودکانی که در سن لجبازی هستند همانطور که ذکر شد در حال محک زدن اطرافیان خود هستند . یعنی ممکن است تعریف کودک از پدر و مادر و در کل بزرگترهای خود را در همین دوره تثبیت کند و برای همیشه در ذهن خود حفظ کند . بخاطر همین در جلسات مربوط به مشاوره تربیت کودک به پدر و مادر ها دائما تذکر داده میشود که در هنگام برخورد با کودک لجباز آرامش خود را حفظ کنند و از کوره در نروند . اتفاقاتی که در سنین ۲تا ۶سالگی برای کودک می افتد ، به طور حتم در ساختن شخصیت personal)) کودک نقش خواهد داشت بنابراین والدین برای اینکه فرزندی با اعتماد به نفس بالا داشته باشند باید در برخورد با لجبازی کودکان از خود آنها نیز برای حل این مشکل کمک بگیرند تا نتیجه بهتری حاصل شود.

لجبازی کودکان ذاتی نیست

شاید وقتی از خیلی از والدین parents) ) که بپرسیم بگویند لجبازی یک فرآیند ذاتی در فرزندشان است که این تفکر کاملا اشتباه است . همانطور که گفته شد بروز نشانه های لجبازی در کودکان از یک سنی آغاز میشود و درصورتی که با تدابیر اشتباه در کودک نهادینه نشود در یک سن بخصوص پایان میابد . همین نکته نشان میدهد که یک فرد نمیتواند به صورت اتوماتیک وار و ذاتی رفتارهای مخصوص لجبازی را در پیش بگیرد .

خیلی از موارد از جمله موارد مربوط به شرایط جسمانی و فیزیولوژیکی مانند کم کاری یا پر کاری تیروئید محیطی که کودک بیشترین وقت را در آن میگذراند و فرهنگی در آن بزرگ میشود در بروز رفتارهایی که شامل لجبازی است نقش دارد . گاهی اوقات نیز پدرو مادرم لجبازی کودک خود را یک امر مهم تلقی نمی کنند و احساس نگرانی بابت دیدن این رفتارها از خود بروز نمیدهند . اما به والدین پیشنهاد میشود در صورت بروز این مورد حتما به متخصص مراجعه کنند.

عوامل استرس زا

یکی دیگر از مواردی که حتما باید در بررسی کودکان لجبازی که به صورت افراطی این رفتار را بروز نمیدهند مورد توجه قرار گیرد محیط روانی است که کودک در آن زندگی میکند . در زندگی که کودک از لحاظ روانی احساس امنیت و آرامش نداشته باشد تعادلی هم در زندگی عادی و روزمره خود نخواهد داشت . خیلی از پدران و مادران تصور غلطی از درک کودک دارند و معتقدند کودکان خردسال درکی از درگیری ها و بحث های آنان ندارد . به همین دلیل تمام اموری که در زندگی زناشویی خصوصی باید به آنها پرداخته شود را در حضور کودک انجام میدهند . برای مثال میتوان به بحث و جدل های شدید یا برقراری رابطه جنسی در حضور کودک خردسال اشاره کرد . اما تمامی این اتفاقات استرس های زیادی را برای کودک به وجود می آورد که یکی از خروجی های آن میتواند همین مقوله لجبازی کودکان باشد .

درمان لجبازی کودکان

ویژگی‌های مشترک همه کودکان لجباز

بعد از بررسی زوایای مختلف لجبازی کودکان میخواهیم به بررسی ویژگیهای مشترک کودکانی که لجبازی را از خود بروز میدهند بپردازیم :

 • کودکان لجباز اخطارهایی که به نفع آنها ها نباشد را نادیده میگیرند
 • کودکان لجباز سرسختی منحصر به فردی دارند که هیچ گاه کاری را که نخواهند انجام نمیدهند حتی اگر تحت فشار برای انجام آن کار قرار بگیرند .
 • کودکان لجباز صبر و قرار و شکیبایی ندارند و دائما در کارهای خود عجله میکنند .
 • کودکانی که لجباز هستند برای خود قوانین منحصر به فردی دارند که تا جای ممکن در زندگی خود اجرا میکنند و به أین قوانین مقید هستند . حتی والدین و بزرگترها نیز نمیتوانند به صورت کامل آنها را از قوانین و سبکی که انتخاب کرده اند دور کنند .
 • در کودکان لجباز به صورت واضح و پررنگ میتوان عشق و علاقه را به رئیس بودن مشاهده کرد . آنان همواره به دنبال مرجع قدرت بودن هستند .

  سوالات متداول

  در چه سنی کودکان بیشتر لجباز میشوند  ؟

   لجبازی کودکان معمولا حدود دو سالگی آغاز میشود و تا حدودا پنج سالگی نمایان خواهد بود

  چه عواملی در لجبازی کودکان موثر هستند ؟

  رفتار والدین به عنوان عکس العمل در برابر لجبازی کودکان بسیار تاثیر گذار خواهد بود .

   بین یک کودک لجباز با یک کودک بازیگوش در چیست؟

    کودک بازیگوش صرفا انرژی کودکی خود را تخیله مبکند اما کودک لجباز با والدین خود به نوعی سنیز میپردازد.

  هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

  در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودکبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

  منبع:

  https://psychology99.blogsky.com/1400/12/20/post-256/

 
:: بازدید از این مطلب : 121
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 20 اسفند 1400 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: