عشق یک طرفه میتواند خلا های عاطفی ما را پر کند؟
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

 

 

 

با این عشق چقدر از آرزوهایمان دور میمانیم؟

میتوانیم تا عمر داریم پایبند دلمان باشیم یا به مرور زمان تغییر خواهیم کرد؟

آیا کوبیدن بر در بسته صاحب خانه را ملزم به باز کردن خواهد کرد یا دستهایمان درد خواهد گرفت؟

سوالهای زیادی برای این نوع عشق مطرح است. رسیدن به یک پاسخ درست است که در تصمیم گیری به ما کمک میکند. تصمیم برای یک عمر زندگی. پاسخ مناسب و درست راچه کسی میداند؟ مرکز مشاوره روانشناسی آویژه پیشنهاد میکند قبل از هر تصمیمی روانشناسی عشق بگیرید. بدانید تا شکست نخورید. آگاهی پیدا کنید تا پشیمان نشوید. ای کاش ها در زندگی زیاد گفته میشوند. عمری را که دیگر باز نمیگردد با پشیمانی سپری کردن جزو آرزوهای هیچ کس نیست.

شکست عشقی

هر کسی وقتی در زندگی با شکست مواجه میشود یا به بن بست برمیخورد به دنیال مقصر میگردد. اما مقصر کیست؟ کسی جز خود ما که تصمیم گیرنده نهایی هستیم؟ پس بدانیم و با علم و آگاهی تصمیم بگیریم. در عشق های یک طرفه مهم است که طرف مقابل ما دارای چه روحیاتی باشد. چه وضعیتی داشته باشد. برخی شاید عاشق نباشند اما وقتی از جانب طرف مقابل محبت بی شائبه ببینند او را میپذیرند و قدر محبتهایش را میدانند. از اینکه یک نفر به آنها علاقه دارد راضی هستند و در حد توان خود تلاش میکنند این محبت به ثمر برسد. عده ای دیگر مغرور شده و او را به دنبال خود میکشانند یا آزار و اذیت میکنند . برخی دیگر فقط دوست دارند به کسی ابراز عشق کنند که با علاقه و سلیقه آنها تطبیق داشته باشد. برخی دیگر این علاقه را تحقیر میکنند. با ما همراه باشید.

علائم عشق یک طرفه

علائم عشق یک طرفه روشن است. یک نفر گویا، دیگری خاموش. این یکی سرشار، آن یکی خالی. یکی عاشق، دیگری فارغ. یکی بی تاب و بیقرار، دیگری آرام و بیتفاوت. یکی ایثار و فداکاری میکند دیگری دریغ از یک قدم برداشتن. علائم عشق یک طرفه شاید خیلی زود مشخص نشود اما به مرور زمان رد پای خود را در زندگی نشان میدهد. زمانی که ما به محبت او نیاز پیدا میکنیم. زمانی که برای کاری از او میخواهیم پیشقدم شود.

زمانی که نیاز داریم محبت ها و کارهایی را که میکنیم ببیند. اما متاسفانه نیازهای ما برآورده نمیشوند. ما میمانیم با یک قلب ترک خورده. البته در مواردی نیز طرف مقابل میبیند، پیشقدم میشود، و همراهمان می ماند. اما نمیتوان اطمینان داشت. تا وقتی که از روحیات او آگاه باشیم و بدانیم شاید عاشق نباشد اما فارغ هم نیست. درک و شعوری بالا دارد. این عشق زمانی دو طرفه خواهد شد.

نشانه های عشق یک طرفه

علائم عشق یک طرفه در مهر ورزیدن، در پذیرفتن، در دلسوزی نشان دادن مشخص میشود. نوع دیگری از این نوع علاقه عشق ذهنی است که هیچگونه ابراز یا تعاملی در آن نیست. یک نفر در ذهن خود از دیگری بت میتراشد و آن یک نفر مشغول زندگی روزمره خود است و از این علاقه و عطش هیچ اطلاعی ندارد. او از این بیخبری آگاه است اما باز هم در این عشق اصرار دارد. یا اینکه فکر میکند او هم عاشق است. در افکار خود از هر برخورد کوچک ماجرایی عشقی میسازد. اگر او با احترام  به این فرد مینگرد عاشق برای خود سناریوی عشقی میسازد. در صورتیکه طرف مقابل شاید لحظه ای هم به او نیاندیشد. این نوع بی نتیجه ترین عشق است. شاید اگر ابراز میشد درصد رسیدن به نتیجه کمی بالاتر میرفت. جذب معشوق نیز مهارت میخواهد. یکی از مهارت های زندگی رسیدن به حالت های مطلوب است.

مشکلات عشق یک طرفه

مشکلات عشق یک طرفه زمانی است که هر چه تلاش میکنیم دیده نمیشود. ما در این رابطه ارزش خود را از دست داده ایم. به مرور عزت نفسمان نیز فروکش میکند. برخی از عاشق ها میخواهند عشق خود را پنهان کنند. چون احساس میکنند عشقشان یک طرفه است و غرورشان پایمال شده است. در این حالت به جای ابراز عشق به وارونه گویی متوسل میشود. مثلا اگر معشوقش قد بلند است از قد بلند کس دیگری ایراد میگیرد. یا با الفاظ تند عشقش را پنهان میکند. در واقع بر چهره عشقش نقاب میگذارد. حال بستگی به زیرکی طرف مقابل دارد که این حس را درک کند یا نه. ( اگر با دیگرانش بود میلی چرا جام مرا بشکست لیلی) برخی دیگر نیز زیادی خوش بین هستند.

مثلا اگر طرف مقابل در یک جمع او را برای انجام دادن کاری انتخاب کند فکر میکند از روی عشق این کار را انجام داده است.مشکلات عشق یک طرفه بیشتر به خاطر نگرش احساسی است که به وجود می آید. اگر کسی عقلانی و منطقی به قضیه نگاه کند مسلما به کسی عشق نمی ورزد که هیچ حسی به او ندارد. یک نوع دیگر به گونه ای است که طرف مقابل از عشق او لذت میبرد. اما نه برای وصل بلکه برای اینکه یک برده عشقی دارد. لذت میبرد در جمع دوستان و آشنایان فخر فروشی کند لذا تا میبند طرف مقابل در دل عشق و علاقه خود را گم میکند.یا برعکس با یک نگاه، یک جمله و یا یک حرکت او را دوباره به سمت خود میکشد. عاشق دل پاک فکر میکند توانسته است دل او را به دست بیاورد.

معایب عشق یک طرفه

ازمعایب عشق یک طرفه همین بس که یک نفر بیش از حد تلاش میکند و دیگری نه. عاشق خود را تحقیر شده حس میکند. هیچ وقت به این عشق مباهات نمی ورزد. همیشه احساس میکند عزت نفسش پایین و رو به زوال است. از معایب عشق یک طرفه این است که ممکن است برای برگرداندن غرورش دست به کارهایی بزند که لایقش نیست. مثلا با کسی دیگر ارتباط برقرار کند تا خلا ها را پر کند. در نتیجه مورد سواستفاده قرار میگیرد و وجهه خود رانیز از دست میدهد. هم نزد معشوق، هم پیش خودش و هم در اجتماع.

 مزایای عشق یک طرفه در این است که چون عاشق میداند معشوق به او علاقه چندانی ندارد برای به دست آوردن او تلاش میکند. یکی دیگر از مزایای عشق یک طرفه فداکاری برای معشوق است. خود عاشق نیز از جهاتی آسوده تر است . چون نوع عشق خود را میشناسد بی توقع است. کمتر از او می رنجد. احساس مالکیت نمیکند. در این نوع معمولا عاشق پیچیدگی های رفتاری خود را کنار میزند. مانند یک کودک ساده و بی آلایش میشود. از مهر ورزیدن به معشوق لذت میبرد بی آنکه توقع داشته باشد. خلاصه نهایت سعی خود را میکند.

مشکلات عشق یک طرفه

اطمینان از عشق یک طرفه

اطمینان از عشق یک طرفه به آزمایش نیاز دارد. میخواهید بدانید او واقعا شما را نمی پسندد؟ ممکن است مدتی از دید او خود را پنهان کنید تا بسنجید دلش برای شما تنگ میشود یا نه؟ چه بسا دو نفر که عمری کنار هم عاشق هم مشغول زندگی هستند اما یکی از آن دو نمیداند. شاید چون ابراز نمکند. شاید نمیخواهد عشقش رو شود. برخی فکر میکنند اگر سادگی کنند باید تاوان پس بدهند. یا ممکن است معشوقشان ناز بیاورد. یا میترسند عشقشان یک طرفه باشد و ابراز عشق باعث ضایع شدن آنها شود. ولی اطمینان از عشق یک طرفه شهامت رفتاری میخواهد. این که بدانیم طرف مقابل مارا عاشقانه دوست دارد یا خیر. آیا میتوانیم در سایه سار عشق او کمی بیاساییم یا همچنان در داغی عشق خود و سردی قلب او باید بسوزیم؟

صبحدم مرغ چمن با گل نوخواسته گفت          ناز کم کن که در این باغ بسی چون تو شکفت

گل بخندید که از راست نرنجیم ولی              هیچ عاشق سخن سخت به معشوق نگفت

عشقتان پایدار لبتان خندان و دلتان شاد.

سوالات متداول

عشق یک طرفه مختص  بانوان است یا آقایان؟

البته در بانوان به دلیل غالب بودن احساسات بر منطق بیشتر جلوه میکند ولی بیشتر عشق نیست بلکه اصرار در به دست آوردن است. اما در آقایان عمیق تر و پاینده تر است و واقعی تر. عشق بانوان در اثر یاس زودتر فروکش میکند.

عشق یک طرفه آری یانه؟

بستگی دارد عاشق چه کسی باشیم. اگر قدر دان، انعطاف پذیر و عاشق شخص دیگر نباشد چرا که نه؟ ولی اگر قرار باشد او به تنهایی و ضعف های ما بیافزاید ، یانه بهتر است بگوییم در ما ضعف ایجاد کند در واقع مانند یک مجسمه ضربه خورده به یکباره فرو خواهیم ریخت. حال انتخاب با شما است.

خطرات عشق یک طرفه چیست؟

در اثر ناامیدی: اقدام به خودکشی، اقدام به فنا کردن زندگی آینده، رو آوردن به مشروبات الکلی و موادمخدر، تمارض روحی دائم العمر و در حالت دیگر: اقدام به انتقام از طرق مختلف، برهم زدن زندگی آینده معشوق بعد از گذشت زمان، وارد آوردن خسارات مادی ( مانند ریختن تینر روی رنگ ماشین، ویترین مغازه و ... ) اسید پاشی و در موارد نادر اقدام به قتل.

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

https://psychologist1.blog.ir/1400/12/10/%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D8%B4%D9%82-%DB%8C%DA%A9-%D8%B7%D8%B1%D9%81%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

 

:: بازدید از این مطلب : 222
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 10 اسفند 1400 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: