راه‌هایی برای رهایی از وضعیت نابسامان رابطه
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

آیا در رابطه ای هستید که احساس می کنید به جایی نمی رسد؟ شاید دیگر تفریح ​​یا ماجراجویی را متوقف کرده اید، یا شاید احساس می کنید که شما و شریک زندگی تان یکدیگر را دیگر نمی خواهید. شما تنها هستید. بسیاری از افراد در مقطعی از رابطه خود چنین احساسی دارند، به خصوص اگر سال ها با هم باشید. خبر خوب این است که گام‌های مشخصی وجود دارد که می‌توانید برای خروج از این مکان بردارید و به رابطه‌تان کمک کنید تا بار دیگر تازه و هیجان‌انگیز شود.

برای کمک سایت مرکز مشاوره آویژه مراجعه کنید. در مقاله های سایت روانشناسی آویژه یاد می گیرید که چگونه ناهنجاری های رابطه خود را شناسایی کنیم و توصیه هایی در مورد چگونگی رهایی از آن ارائه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و برداشتن اولین قدم ها برای بازگشت رابطه خود به جایی که می خواهید ادامه دهید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

سرد شدن رابطه چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج می گوید «وقتی احساس می‌کنید که نسبت به شریک زندگی‌تان سرد هستید ، می‌دانید که در رابطه شما حال خوبی ندارد». "وقتی در رکود هستید ممکن است احساس بی حوصلگی، قطع ارتباط، کمبود ارتباط فیزیکی و/یا احساسی تنهایی کنید." هر مشکل برای هر فردی احساس متفاوتی خواهد داشت، اما نکته اصلی این است که دیگر این رابطه هیجان‌انگیز یا تازه به نظر نمی‌رسند یا ارتباط دیگر آن‌طور که قبلاً بود نیست.

شکست‌های روابط ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. "بزرگترین دلیلی که باعث سرد شدن روابط می شود، فقدان ارتباط است. به طور معمول، زمانی که روابط یخ می زنند، افراد ناامیدی و انتظارات برآورده نشده یا شکست خورده را تجربه می کنند، که اغلب خارج از آگاهی آنهاست. آنها یا با این ناکامی ارتباط برقرار نمی کنند یا به طور پرخاشگرانه با آنها ارتباط برقرار می کنند.

اگر کاری در مورد این سرد شدن رابطه انجام ندهید، شکست رابطه می تواند منجر به مشکلات دیگری شود.

«وقتی به مشکلی رسیدگی نمی‌شود، اغلب منجر به افزایش منفی‌گرایی و اختلال در عملکرد می‌شود.»

 

راه‌هایی برای رهایی از وضعیت نابسامان رابطه

 

1. مسئولیت اعمال خود را بپذیرید

وقتی افراد از یک رابطه ناامید هستند، تمایل دارند روی اشتباه طرف مقابل تمرکز کنند. تحقیقات مشاوره خانواده آویژه نشان می دهد ((برای افراد بسیار آسان است که روی کاری که شریک زندگی‌شان باید انجام دهد، تمرکز کنند. با این حال، انجام این کار می تواند منجر به خشم و عصبانیت شود.))

در عوض، روی آنچه می توانید به تحقق آن کمک کنید تمرکز کنید. مرکز مشاوره آویژه پیشنهاد می‌کند: «به این فکر کنید که دوست دارید اوضاع چگونه باشد، دوست دارید چه چیزی در رابطه‌تان بهبود یابد، و سپس به نقشی که در هر چیزی که تجربه می‌کنید نگاه کنید». مسئولیت پذیری آسان نیست. اما می تواند احساس پرانرژی، امیدواری و توانمندی در شما ایجاد کند که به دمیدن زندگی جدیدی در رابطه شما کمک می کند.

 

2. طوفان فکری و تخیل

همچنین مهم است که تخیل داشته باشید و راه هایی را که به رابطه شما کمک می کند را در نظر بگیرید. شما می توانید این کار را خودتان یا با شریک زندگی خود انجام دهید.

"از خود بپرسید، "آیا راه‌هایی وجود دارد که بتوانید مهربان‌تر و حمایت‌کننده‌تر یا ارتباط‌پذیرتر باشید؟ آیا راه‌هایی وجود دارد که بتوانید نیازهای شریک زندگی‌تان را در مقابل نیازهای خود قرار دهید؟ آیا می‌توانید بیشتر حمایتگر و دلسوز باشید؟" "آیا می‌توانید خودانگیخته‌تر باشید، چیز جدیدی را با هم کاوش کنید؟ آیا می‌توانید اهداف مشترک داشته باشید؟"

 

3. دیدگاه خود را تغییر دهید

گاهی اوقات تغییر نحوه نگاه به موقعیت خود می تواند برای ایجاد احساس بهتر کافی باشد. روی جنبه‌های مثبت رابطه خود تمرکز کنید تا دیدگاه خود را تغییر دهید.

«به چیزهایی که در شریک یا رابطه‌تان است افتخار می کنید و برای چه چیزهایی سپاسگزار هستید، فکر کنید!. ممکن است متوجه شوید که همه چیز بهتر از چیزی است که شما تصور می کنید!

 

4. با شریک زندگی خود در مورد چیزهای بزرگ ارتباط برقرار کنید

سعی کنید با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید، نه فقط از طریق گذراندن روزهای سخت و تلخ، بلکه با طرح موضوعات سطح بالا  و مهم .

«درباره احساس شریک زندگی‌تان بپرسید، چه چیزی او را نگران کرده است، و در مورد چه چیزی استرس دارد. به این ترتیب، می توانید روی اهداف و چشم اندازهای بزرگتر تمرکز کنید.

 

5. عوامل استرس زا خارجی را مشخص کنید

عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به اختلال در ارتباطات شود. شاید یکی از شرکا در محل کار تحت استرس زیادی باشد؟ یا هر دوی شما با یک موقعیت خانوادگی استرس زا درگیر هستید؟ اگر درگیر اضطراب هستید، تمرکز روی همدیگر و زنده نگه داشتن شعله های عشق می تواند سخت باشد.

مهم است که عوامل خارجی را که ممکن است بر روابط شما تأثیر بگذارند شناسایی کنید و راه های چگونگی بهبود آن چیزها را بیابید.

«گام بعدی این است که به این فکر کنید که شریک زندگی‌تان چه کاری انجام می‌دهد یا انجام نمی‌دهد که به احساسات شما کمک می‌کند و استرس‌های خارجی چگونه ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشند. آیا استرس شغلی، خانوادگی، سیاسی، فیزیکی یا مالی بر پویایی شما تأثیر می گذارد؟

 

6. احساسات خود را به اشتراک بگذارید

«این آخرین مرحله تصمیم‌گیری درباره نحوه برقراری ارتباط مؤثر با احساستان است». "در مورد برقراری ارتباط قاطعانه فکر کنید، به این معنی که بدون اینکه طرف مقابلتان را در حالت تدافعی قرار دهید، نیازهای خود را برآورده کنید. باز، صادق و محکم باشید. با هدف گفتگو فکر کنید و سپس با احترام خواسته ها و نیازهای خود را بیان کنید."

مهم این است که از سرزنش کردن شریک‌ زندگی خود دوری کنید.

"سعی کنید از سرزنش کردن خودداری کنید. اگر به این حقیقت پایبند باشید که حق با شماست و همسرتان اشتباه می‌کند، گفتگو به خوبی پیش نخواهد رفت."

 

7. به دنبال کمک حرفه ای باشید

در حالی که می توان با برقراری ارتباط مؤثر از یک نابسامانی خارج شد، انجام این کار می تواند دشوار باشد و ممکن است برای آن به کمک بیشتری نیاز داشته باشید

از دیدن یک درمانگر یا مشاور رابطه نترسید. "اگر در بر عهده گرفتن هر گونه مسئولیتی برای پویایی یا پویایی ناکارآمد مشکل دارید، یا نمی توانید خشم خود را برای برقراری ارتباط آرام و موثر رها کنید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال درمان فردی باشید. اگر در حال گفتگو با شریک زندگی شما و شما هنوز بهبودی نمی بینید، ممکن است منطقی باشد که با یک مشاوره خانواده تماس بگیرید."

منبع:

https://www.jahannews.com/news/733039/%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

:: بازدید از این مطلب : 236
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 بهمن 1400 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: