11 سنت سال نو از سراسر جهان
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

شروع سال جدید و آغاز یک سال دیگر برای زندگی در هر کشور سنت و آداب و رسوم خاص خود را دارد. مسلما در هر گوشه از جهان برای آغاز سال نو برنامه های مختلفی را خواهند داشت که متناسب با آداب و رسوم آن منطقه است. غذاهای سنتی سال نو و یا شرکت در جشن های مختلف برای سال نو نمونه ای از شور و هیجان مردم برای شروع سال جدید را به نمایش می گذارد. سنت های جالب و شیرینی در جهان وجود دارد که باعث می شود شروع سال را برای افراد جذاب و لذت بخش کند. این سنت ها و آیین ها از گذشته ها وجود داشته است. برخی از آنها حفظ شده و همچنان مردم به آنها پایبند هستند، برخی دیگر به مرور فراموش شده و دیگر کسی به آن توجه نخواهد داشت.

مشاوران مرکز مشاوره خانواده تلفنی آویژه به بررسی سنت های جالب برای شروع سال نو در سراسر جهان پرداخته اند و مقاله جامع و کامل زیر را نگارش کرده اند. اگر شما نیز کنجکاو هستید که در مورد جشن ها و برنامه ها و سنت های شروع سال جدید در کشورهای مختلف بدانید، به شما توصیه می کنم حتما این مقاله را مطالعه بفرمایید.

آداب و رسومات شروع سال نو در کشورهای مختلف

متناسب با فرهنگ و نوع نگرش و اعتقادات مذهبی هر کشوری آداب خاص خود را برای شروع سال جدید دارد. برخی از مهم ترین این آداب و رسومات عبارتند از:

ایالات متحده

در ایالات متحده هنگام شروع سال جدید، از به صدا درآوردن توپ سال نو  استفاده می کنند. این سنت را نخستین بار آدولف اوکس اجرا کرد. او از این کار برای جلب توجه مقر جدید تایمز استفاده کرد. از آن زمان تا کنون این موضوع یک نمایش سالانه و برای شروع سال جدید شناخته شده است. به صدا درآوردن توپ یکی از محبوب ترین رسومات در شب اول سال جدید است.

برزیل

در برزیل مردم معمولا برای شروع سال جدید خود به ساحل می روند. آنها بعد از آنکه سال جدید شروع شد از روی هفت موج دریا می پرند و هفت چیز آرزو می کنند.  این سنت ریشه در ادای احترام به یمانجا که الهه آب است دارد. به یاد داشته باشید که مردم برزیل قبل از آنکه وارد آب شوند، باید کاملا لباس سفید پوشیده باشند. زیرا سفید نماد پاکی و صداقت برزیلی ها است.

اسپانیا

در اسپانیا مردم سال جدید خود را با خوردن 12 عدد انگور آغاز می کنند. تعداد انگورها به اندازه تعداد ساعات شبانه روز است. هر کدام از انگورها نماد هر یک ساعت شبانه روز خواهد بود. این سنت در أواخر قرن نوزدهم شروع شد و اعتقاد مردم اسپانیایی بر این است که خوردن انگور در سال جدید باعث می شود که شرارت ها دفع شود. همچنین شانس افراد را برای شروع یک سال جدید همراه با موفقیت و خوش شانسی را افزایش می دهد. البته باید شما بتوانید همه این انگورها را در عرض چند ثانیه بخورید. باید هنگامی که سال نو آغاز می شود تمام انگورهای شما نیز به پایان رسیده باشد.

هند

در بمبئی، مردم مجسمه ای از یک پیرمرد می سازند. این پیرمرد برای مردم هند نشانه سال قدیم است. سپس این مجسمه را در نیمه های شب می سوزانند. سوزاندن در هند نمادی از گذشتن از نارضایتی ها و روزهای سخت است. همچنین نشانه شروع جدید و تولد مجدد نیز می تواند باشد. هنگام شروع سال جدید مردم هند همه دور هم جمع می شوند و با یکدیگر سرود محلی می خوانند.

 ژاپن

در ژاپن مردم سال نو خود را با خوردن یک کاسه گرم نودل سوبا آغاز می کنند. قدمت این سنت بسیار زیاد است و به دوره کاماکورا برمی گردد. از آنجایی که نودل ها رشته های نازک، بلند، سفت هستند و در عین حال با گاز گرفتن از بین می روند، اعتقاد ژاپنی ها بر این است که خوردن آن نمادی از دور شدن از سال قدیمی است.

فرانسه

در فرانسه از نوشیدن شراب برای استقبال از سال نو استفاده می کنند. معمولا رقص و مهمانی های زیادی در شب سال نو در فرانسه وجود دارد. اما هر کدام از آنها حدودا انتخاب های یکسانی برای غذاهای سال نو دارند. مهم ترین غذاهایی که در فرانسه برای سال نو سرو می شود عبارتند از: بوقلمون، شراب، صدف، غاز یا مرغ کورنیش و ...

هائیتی

در هائیتی روز اول سال نو را روز استقلال می دانند. به همین دلیل یک وعده غذایی مهم در سال نو دارند که سوپ کدو تنبل است. زیرا این غذای لذیذی بوده که سیاه پوستان و برده ها مجاز به خوردن آن نبودند. به همین دلیل برای نشان دادن استقلال و آزادی سوپ کدو تنبل و یا سوپ جومو صصرف می کنند. همچنین هر خانواده مقداری از سوپ های خود را با خانواده های دیگر و دوستان عوض می کند. زیرا هر خانواده ای سوپ ها را کمی متفاوت درست می کند.

دانمارک

یکی از سنت های قدیمی که در دانمارک برای سال نو وجود دارد، پرتاب کردن بشقاب های قدیمی است. مردم دانمارک معتقدند که پرتاب بشقاب های قدیمی برای افراد شانس می آورد. اعتقاد آنها بر این است که هرچه بشقاب های شکسته بیشتری در حوالی خانه شما وجود داشته باشد، وضعیت بهتری در این سال جدید خواهید داشت.

فیلیپین

در فیلیپین خانواده ها باید در شب سال نو دوازده مدل از میوه های گرد را سرو کنند. میوه هایی مانند سیب، آلو، انگور و ... . مردم فیلیپین اعتقاد دارند که به دلیلی اینکه شکل این میوه ها مانند سکه گرد است، می تواند رفاه زیادی را برای آنها به همراه داشته باشد. دلیل اینکه تعداد میوه ها باید دوزاده عدد باشد هم این است که هر کدام از آنها نشاندهنده یکی از ماه های سال است.

مکزیک

در مکزیک خانواده ها برای سال نو گرد هم می آیند. آنها با کمک یکدیگر یک نوع غذای محلی به نام تامال که تشکیل شده است از خمیر ذرت پر از گوشت، پنیر و سبزیجات، را درست می کنند. سپس آنها را در شب سال نو به عزیزان خود می دهند. در روز سال نو اغلب مکزیکی ها از یک غذای گرم به نام منودو می خورند که یک سوپ سنتی مکزیکی است و از گوشت گاو درست شده است.

یونان

یونانی ها برای آغاز سال جدید، یک عدد پیاز را بیرون از درب خانه خود آویزان می کنند. آنها علاوه بر اینکه پیاز را جز اصلی مواد غدایی خود می دانند، اعتقاد دارند که پیاز می تواند برای سال جدید آنها خوش شانسی را به ارمغان آورد. پیاز در یونان نماد باروری و رشد است. آویزان کردن پیاز بیرون در خانه پس از مراسم کلیسا در روز سال نو انجام می شود.

سخن آخر

برای شروع سال جدید هر کشور و منطقه ای سنت ها و آداب و رسوم خود را دارد. اما مهم این است که می توان گفت هدف همه یکسان است و آن شروع یک سال عالی، همراه با نشاط، سلامتی و شادی است. آیین مردم برای سال نو در نهایت به این ختم می شود که آنها میوه، غذا و یا انجام دادن کاری را راهی برای جذب خوش شانسی و خوشبختی می دانند. همه ما به دنبال این هستیم که هر سال بهتر از سال قبل باشیم. انسان به دنبال تکامل است و برای رسیدن به آن تلاش می کند. حفظ این سنت ها می تواند یکی از باارزش ترین ثروتی باشد که رای آیندگان خود به جا خواهید گذاشت.

مشاوره تلفنی خانواده رایگان

 

:: بازدید از این مطلب : 145
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 8 ارديبهشت 1402 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: