نکات روانشناسی کودک سه ساله لجباز
نوشته شده توسط : مریم هاشمی

 روانشناسی کودک 3 ساله,نکات روانشناسی کودک 3 ساله,

 

روانشناسی کودک 3 ساله امری نیازمند توجه و بسیار مهم است و البته باید بدانیم همه 3 ساله ها متفاوت هستند و ممکن است با نرخ های مختلف رشد و پیشرفت یابند .اگر نگران پیشرفت فرزند خود هستید یا اگر او نمی تواند کارهایی را انجام دهد که برای زمان کوتاه انجام می شود. مهم است که از مشاوره روانشناسی یا روانشناسی کودک استفاده کنید . اگر چیزی در نمو ذهنی و فکری کودک اشتباه باشد ، فهمیدن آن در اوایل سه سالگی به شما کمک خواهد کرد و راه درمان دارد . در غیر این صورت خوب است بدانید که فرزند شما به طور خاص به شیوه خاص خود نمو می یابد و ممکن است هرگز تغییر نکند و این از نکات اهمیت روانشناسی کودک 3 ساله است . مشاوره خانواده نیز می تواند در زمینه تربیت کودک راهنمای شما باشد.

کودک 3 ساله شما در ابتدای یادگیری نحوه برخورد با دیگران است . او می تواند احساسات قوی خود را تا حدودی بهتر از آنچه که در دو سالگی انجام میداد ، کنترل کند اما هنوز هم احتمال دارد برخی از بی کنترلی ها را داشته باشد . او شروع به درک مهارت های اجتماعی مانند تقسیم داشته هایش مثل خوراکی یا عروسک و مهربانی با هم سالانش می کند و می تواند این مهارت ها را برای مدت کوتاهی تمرین کند و از انجام آن حتی احساس خرسندی و شادی کند .

نکات روانشناسی کودک سه ساله

نکات روانشناسی کودک سه ساله مبحثی بسیار گسترده است که در این جا به چند نمونه آن اشاره میکنیم . دنیای درونی برای کودک سه ساله شما بسیار قدرتمند است . گاهی اوقات برایش دشوار است که تعیین کند مرز بین « وانمود کردن » و « واقعیت » چیست . به عنوان مثال ، آيا جادوگران واقعا ميتوانند شما را طلسم كنند يا اين كه كودكان وقتی بالها را ميپوشند مانند كتابهايي كه میخوانند پرواز می كنند ؟! کودک سه ساله علاقه مند به دروغ گفتن نیست ، اما گاهی اوقات واقعیت درونی و بیرونی اش مخلوط می شوند . او دوست خواهد داشت که در مورد این چیزهای مهم با شما صحبت کند . نکته مهم از نکات روانشناسی کودک سه ساله اینست که هرگز به اشتباهات کودک خود نخندید و در هنگام توضیح دادن چیزها ، اطلاعات کوچک یا ساده به آنها بدهید .

مشاوره و روانشناسی کودک 3 ساله,روانشناسی کودک 3 ساله لجباز,

مشاوره و روانشناسی کودک 3 ساله

مشاوره کودک 3 ساله همانطور که در مبحث قبل گفته شد امری حائز اهمیت است . گاها شما احساس می کنید کودکتان شما را فراموش کرده مثلا کودک  3 ساله شما حاضر به ترک خانه دوست اش نیست ، او درخواست شما را برای بازگشت به خانه با پرتاب اسباب بازی ها به سمتتان  نادیده می گیرد و با وجود یادآوری های مکرر که مجاز نیست وسایلش را در خانه بریزد ، کامیون های خود را به طرف پله ها هل می دهد . چرا این کارهای او برای شما خیلی شگرف است ؟ اینها در مبحث نکات روانشناسی کودک سه ساله اموری عادی هستند .

در روانشناسی کودک سه ساله امری مشهود است که کودک اتان کمتر از کودک نوپا وابسته به شماست و اکنون هویت قوی تر و امن تری دارد . او حتی ممکن است بیشتر اوقات لجبازی و سرکشی کند . سعی کنید مشاوره و روانشناسی کودک سه ساله خود را تا آخرین حد ممکن جدی بگیرید . زیرا تربیت فرزند یکی از مهم ترین وظایف در خانواده میباشد .

روانشناسی کودک 3 ساله لجباز

روانشناسی کودک 3 ساله لجباز بسیار سخت تر از روانشناسی کودک سه ساله در حالت معمولیست اما راهکارهای خاص خود را دارد مثلا هنگامی که از کودک سه ساله لجوج خود بخواهید که برای ناهار به خانه برگردد ، او فریاد می زند : « نه حالا نه ! » وقتی با این برخورد او روبرو می شوید بر رویش آغوش بگشایید و بگویید که می دانید سخت است که دوستان خود را ترک کند ، اما یک ناهار خوشمزه در خانه آماده است . ایده این است که به او نشان دهید که به جای اینکه بخشی از مشکلاتش باشید ، شما واقعا در کنار او هستید . در روانشناسی کودک 3 ساله سعی کنید عصبانی نباشید ( حتی اگر در مقابل دیگران احساس خودکشی کنید ) . مهربان باشید ، و در عین حال جدیت داشته باشید .

نکات روانشناسی کودک سه ساله لجباز

در روانشناسی کودک سه ساله لجباز و با توجه به مبحث مشاوره و روانشناسی کودک سه ساله باید بدانید سه ساله ها نیاز دارند که در مواقعی خاص محدود شوند ، بنابراین محدودیت ذهنی آنها را تنظیم کنید و اطمینان حاصل کنید که فرزند شما چه چیزی را متوجه میشود . مثلا به او بگویید : "به یاد داشته باشید ، همیشه باید دست من را در پارکینگ ماشین ها نگه دارید " و یا " فراموش نکن که در مکان های شلوغ نزدیک به خیابان نشوی " اگر کودک شما مستأصل است در رسیدن به راه حل ها ی فکری با او همکاری کنید .

به عنوان مثال ، اگر او به خواهر کوچکش نگاه میکند و احساس می کند که شما به او بی توجهی میکنید ، راهی پیدا کنید که او زمان خاص خود را با شما داشته باشد . اگر از رختخواب بیرون میاید و می ترسد ، چون از تاریکی می ترسد ، یک چراغ خواب در اتاق خواب او بگذارید در روانشناسی کودک سه ساله ترس از تاریکی امری بدیهی و عادیست .

روانشناسی کودک 3 ساله نافرمان

روانشناسی کودک 3 ساله نافرمان مانند روانشناسی کودک سه ساله لجباز راه های مشترک فراوان دارد یکی از راه ها اینست که مثلا تقویت رفتار خوب کودک سه ساله به جای توجه به لجاجت و نافرمانی راه بسیار موثر تری برای کشیدن او به سمت اعمال مثبت است سعی کنید اقدام خود را به درستی انجام دهید . مثل گفتن این جمله ساده  " از تو تشکر میکنم برای آویختن کت به چوب لباسی ! " یا " این بسیار مفید است که شما اسباب بازیتان را با خواهر کوچک خود به اشتراک بگذارید ! " . جین نلسن ،  نویسنده کتاب مجموعه رشته های مثبت ، می گوید : هنگامی که یک کودک بد رفتاری می کند از درون احساس وحشتناکی می کند .

" ما این ایده را درک کردیم که برای اینکه بچه ها بهتر عمل کنند نیازمند راهنمایی و تربیتند ، آیا ما باید با تنبیه و رفتار غلط آنها را بدتر کنیم ؟ " انجام این کار تنها می تواند رفتار منفی بیشتری تولید کند .

همچنین در نظر داشته باشید که نظم دهی به کودک سه ساله شما به معنای کنترل آن نیست به این معنی است که او را در کنترل کردن خود یاری کنید . با توجه به روانشناسی کودک سه ساله نافرمان ، مجازات ممکن است او را در کوتاه مدت تغییر دهد ، اما تنها به این دلیل که او می ترسد و اثر طولانی مدتش بیشتر مخرب است . بهترین کار این است که با روش تربیت درست شما فرزندتان کاری انجام دهد که درست است و تشویق شما روز را برای او سرگرم کننده تر می کند یا باعث می شود او احساس خوبی داشته باشد .

نکات روانشناسی کودک 3 ساله,مشاوره و روانشناسی کودک 3 ساله,

نکات روانشناسی کودک سه ساله نافرمان

اگر کودک سه ساله نافرمان و لجبازتان در مدت طولانی تری نسبت به قبل رفتارهای اشتباه را کنار نگذارد ، به او یک هشدار بدهید که در صورت ادامه دادن به او تایم اوت میدهید . در روانشناسی کودک سه ساله نافرمان این نکته به شما این امکان را می دهد که فرزندتان قبل از زمان مشخص کار خود را متوقف کند ( نکات باید به کودک سه ساله نافرمان چند بار قبل از آنکه متوجه اش شود ، یادآوری شود . ) زمان داده شده از طرف شما برای فکر کرد به کار اشتباهش یا اصطلاحا تایم اوت کودک شما باید از دیگران دور باشد و از فعالیت های سرگرم کننده و صفحه نمایش گوشی و تلویزیون نیز منحرف شود ، اما در جایی باشد که بتوانید به او نظارت کنید . یک آکادمی آمریکایی تایم اوت کودکان را با استفاده از سن کودک به اضافه یک سال توصیه می کند .

بنابراین کودک 3 ساله می تواند یک تایم اوت 4 دقیقه ای را دریافت کند .در روانشناسی کودک سه ساله راه دیگر برای کمک به کودک نافرمان 3 ساله استفاده نکردن از نباید ها ست هدف بیشتر این است که بگویید او چه چیزی می تواند انجام دهد به جای چیزی که نمی تواند انجام دهد . بنابراین به جای گفتن ، " نه ، جای لگد زدن در خانه نیست ! "  بگویید بیایید بیرون برویم و تمرین کنیم . اگر او قبل از شام یک مخلوط بستنی بخواهد ، بگوید او می تواند یکی پس از غذا داشته باشد یا یک میان وعده مناسب تر بخورد . با توجه به نکات روانشناسی کودک سه ساله هر کدام از راهکارها اگر برای شما موثر نباشد میتوانید با مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی چاره بهتری بیاندیشید .

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   

https://www.ilna.news/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7-206/1217038-%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%AF%D9%88-%D8%AA%D9%88%D9%84%D8%AF-%D8%AA%D8%A7-%D8%B3%D8%A7%DA%AF%DB%8C

 
:: بازدید از این مطلب : 212
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 29 فروردين 1401 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: